Testis iskemi reperfüzyon modelinde biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Testicular ischemia reperfusion model evaluation of biochemical parameters
- Tez No: 328998
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
TESTİS İSKEMİ REPERFÜZYON MODELİNDE BİYOKİMYASAL PARAMETRELERİN DEĞERLENDİRİLMESİKlinik ve deneysel çalışmalar göstermiştir ki testis torsiyonu, testiste dolaşım bozukluğuna neden olan, müdahalesinin geç yapılması veya yapılmaması halinde organın kaybına yol açabilen bir klinik tablodur. Genellikle cerrahi müdahalenin torsiyon meydana geldikten 6- 10 saat sonrasında yapılması geri dönüşümsüz hasara yol açtığı kabul edilir. Bu çalışmanın amacı cerrahi müdahalesi yapılmamış testis torsiyonunun farklı sürelerinde serum testiküler hormon düzeylerini tespit etmektir. Testiküler hormon düzeyleri ile senkronize testis hasarının arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi sonrası tespit edilebilecek herhangi bir korelasyonun klinisyene cerrahi müdahale öncesi testisin canlılığını öngörmek ve uygulanacak cerrahi prosedürü seçmek konusunda yardımcı olabileceği düşünülmüştür.Bu çalışmada 36 adet prepubertal Wistar- Albino erkek rat kullanılmış ve ilk 6 rat kontrol grubu ( 1. Grup ) olarak kullanılmıştır. Diğer ratlar 6 şar lı 5 gruba ayrılarak ratlarda skrotal kesiyi takiben sol testiste 720 derecelik saat yönünde torsiyon uygulanmış, takiben testis skrotuma fikse edilerek her gruptaki ratlar farklı sürelerde beklenmiş ve sırasıyla 2- 4- 6- 8- 24 saatlik torsiyonlar (sırasıyla 2. 3. 4. 5. ve 6. gruplar) uygulanmıştır. Tüm ratlardan intrakardiak kan aspirasyonu yapılmış, kanların serumları ayrılarak bu serumlarda, seks hormonu bağlayıcı globulin, transferrin ve testosteron düzeyleri çalışılmıştır.Deney sonunda Transferrin düzeylerinde gruplar arasında istatistiksel bir fark bulunmazken, torsiyondan sonraki 4. ve 24.saatteki SHBG düzeylerinde anlamlı bir fark olduğu ve SHBG düzeylerinin düştüğü izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
TESTICULAR ISCHEMIA REPERFUSION MODEL EVALUATION OF BIOCHEMICAL PARAMETERSClinical and experimental data have shown that testicular torsion results in a spectrum of injuries dependent upon both the duration and degree of torsion. It is generally accepted that period of torsion exceeding 6-10 hours will result in irreversible damage. The aim of this study was to determine serum testicular hormon levels in different durations of testicular tortion without surgical approach. Testicular hormone levels which synchronised with testicular damage can be useful to select surgical approach.For this puposes, 36 pre-pubertal Wistar-Albino male rats were involved in this study. The first 6 rats were accepted as control group. Other rats were underwent 720 degrees testicular torsion and divided to 5 groups based on testicular torsion duration (2- 4- 6- 8- 24 hours: groups 2, 3, 4, 5, respectively). After intracardiac blood aspiration, bloods were centrifuged and serum samples were obtained. Sex hormon binding globulin ( SHBG ), transferine and testosterone levels were determined in these samples.When compared the groups, there were no statistical difference between groups in Transferrin levels.