Diyaliz öncesi kronik böbrek yetmezlikli hastalarda valsartan'ın böbrek fonksiyonu ve bazı biyokimyasal ve hematolojik parametreler üzerine etkisi
- Tez No: 132442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REHA ERKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
4. ÖZET Kronik böbrek yetmezliği, çeşitli hastalıklara bağlı olarak nefronların progresif ve irreversıbl kaybı ile karakterize olan bir sendromdur. Böbrek hastalığı olanlarda hipertansiyon çok sıktır ve prevalans, kronik böbrek yetmezliği ilerledikçe artar. Son dönem böbrek yetmezlikli* hastalarda anemi kuraldır. KBY'li hastalarda glomerüler filtrasyon oranı (GFR) 25 ml/dk altına inince anemi kolayca gözlenebilir ve persistan hale gelir. Bu çalışma; antihipertansif ajan olarak kullanılan Valsartan'ın KBY'li hastalarda serum kan üre azot'u (BUN), kreatinin, ürik asit, potasyum (K), hemoglobin (Hb), hematokrit (Htc), eritropoietin (EPO) ve glomerüler filtrasyon hızı üzerine olan etkisini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya KBY tanısı almış ve renal replasman tedavisi uygulanmayan 22 hasta alındı. Hastaların yaşlan 30 ila 70 arasında idi. Serum kreatinin değerleri 1.5 ile 4 mg/dl arasında, kan basıncı sistolik > 135 mmHg ve diyastolik > 85 mmHg ve potasyum değerleri normal sınırlarda olan hastalar çalışmaya alındı. Tedavi başlangıcında başka bir antihipertansif alan hastalarda bu ajan kesilerek 3 haftalık ilaçsız bekleme periyodundan sonra kan örnekleri alındı ve Valsartan 80 mg başlandı. Hastalardan tedavi öncesi ve tedavi sonrası 90. günde alınan kan örneklerinden serum BUN, kreatinin, ürik asit, potasyum, hemoglobin, hematokrit, serum EPO değerleri ölçüldü ve glomerüler filtrasyon hızlan hesaplandı; tedavi sonrası 3. ve 6. günlerde alınan kan örneklerinden serum EPO değerleri ölçüldü. Tedavinin 3. haftasında hastaların 12 (%60)'mde 80 mg/gün Valsartan tedavisi ile kan basıncı kontrol altına alındı. Hastalann 8 (%40)'ında kan basıncı 135/85 mmHg'nın üzerinde seyredince Valsartan'a ilaveten tedaviye 10 mg/gün Amlodipin eklendi. Buna rağmen 6. haftanın sonunda halen kan basıncı 135/85 mmHg'nın üzerinde olan 2 (%10) hastada ise tedaviye Furosemid 20 mg/gün eklendi. Valsartan tedavisine başladıktan sonra EPO düzeyinde 3. gün (p=0.010), 6. gün (p=0.009) ve 90. gün (p=0.007) anlamlı bir düşme oldu. Tedavinin 3. günü ile 90. günü (p=0.011) karşılaştınldığında EPOdüzeylerinde anlamlı bir azalma oldu. Tedavi öncesi değerler tedavi sonrası 90. gün ile karşılaştırıldığında; kan BUN (p=0.693), kreatinin (p=0.562), ürik asit (p=0.785), Hb (p=0.413), Htc (p=0.581), potasyum (p=0.186) ve GFR (p=0.656) değerlerinde anlamlı bir değişiklik olmadı. Çalışmamızda anjiyotensin II ATİ reseptör blokörü Valsartan'ın renal replasman tedavisi uygulanmayan KBY'li hipertansif hastalarda serum EPO düzeylerini anlamlı olarak azaltaMKlığı ancak serum BUN, kreatinin, ürik asit, Hb, Htc, K ve GFR değerlerinde anlamlı bir değişiklik oluşturmadığını gözlemledik. İki hastada potasyum ve kreatinin yükselmesinden dolayı ilacın kesilmesi gerektiğini gözlemledik. Valsartan'ın renal replesman tedavisi almayan KBY'li hastalarda serum kreatinin ve potasyum'unun dikkatle izlenmesi şartı ile güvenle kullanılabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
5. SUMMARY Chronic renal failure (CRF) is a syndrome which is characterized with the progressive and irreversible loss of nephrons depending on different diseases. Among the patients who have renal diseases, hypertension (HT) is very often and prevalance rises while CRF progresses proceeds. Among the recent patients of CRF, anemia is very often. Among them glomerular filtration ratio (GFR) 25 ml/min and among the patients below this, anemia can be easly observed and becomes persistent. This study was done made to investigate the effects of Valsartan, which is used as an hypertensive agent for CRF patients, on an serum BUN, creatinine, uric acid, potassium, hemoglobin, hematocrit, erythropoietin (EPO) and GFR levels. For this research 22 patients were chosen, their illness had been diagnosed as CRF and they had not been applied the medical treatment of renal replacement. The ages of the patients were between 30 and 70. The values of serum creatinine were between 1.5 and 4 mg/dl, blood pressure systolic > 135 mmHg and diastolic > 85 mmHg and potassium values were on the boundary of normal limits. At the beginning of the treatment, for the patients whom were using another hypertensive this agent was given up and after a washout period of 3 weeks, blood samples were taken, and began to use Valsartan 80 mg/day. Before the treatment and after the treatment in the 90th day, blood samples were taken and serum BUN, creatinine, uric acid, potassium, hemoglobin, hematocrit, and serum erythropoietin values were recorded and glomerular filtration ratios were evaluated. After the treatment in the 3rd and 6th days, blood samples were taken and serum erythropoietin were recorded. After beginning the Valsartan treatment, at the 3rd day (p= 0.010), at the 6th day (p=0.009), and 90th day (p=0.007) EPO levels were decrease meaningful. When the 3rd day was compared with the 90th day (p=0.011) EPO levels decreased sicnificantly. The values before the treatment and after the ?. 5 ?; \itreatment at the 90th day was compared, blood BUN value (p=0.693), creatinine (p=0.562), and the the value of uric acid (p=0.785) was not changed, also Hb (p=0.413), Htc (p=0.581) and the values of potassium (p=0.816) and GFR (p=0.656) were not changed significantly. At the 3rd week of the treatment, in 12 of the patients (60%) the blood pressure 80 mg/day was taken under control by Valsartan treatment. In 8 of the patients (40%) the blood pressure was above 135/85 mmHg, so in addition to Valsartan treatment 10 mg/day Amlodipin was added into the treatment. In spite of this, at the end of the 6th week the blood pressure was still above 135/85 mmHg in 2 patients (10%) so Furosemid 20 mg/day was added into the treatment. We observed that Valsartan, an angiotensin II receptor antagonist causes statistically significant decrease of serum EPO level but does not cause a statistically significant change in BUN, creatinine, uric acid, haemoglobin, hematocrit, potassium and GFR valuves in hypertensive predialysis chronic renal failure patients. For two patients it must be stopped due to hyperkalemia. In conclusion Valsartan can be used safely for the predialysis CRF patients, along with the cautious control of serum creatinine and potassium.