Diyaliz öncesi kronik böbrek yetmezlikli hastalarda anemi sıklığı, beslenme durumu ve hayat kalitesinin değerlendirilmesi
The frequency of anemia in pre-dialysis chronic renal failure patients, assessment of nutritional status and quality of life
- Tez No: 337244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN SEYAHİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Diyaliz öncesi kronik böbrek yetmezlikli hastalarda aneminin tespiti, vücut bileşenleri, albumin seviyeleri ve beslenme durumunun hayat kalitesi üzerine olabilecek etkilerini belirlemeyi amaçladık.Hastalar ve yöntem: İÜ. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nefroloji bilim dalında kronik böbrek yetmezliği tanısı ile Mart 2010 - Ağustos 2011 tarihleri arasında takip edilen evre III, evre IV ve evre V hastalar çalışmaya alındı. Hastaların cinsiyeti, yaşı, KBY nedeni kaydedildi. GFR değerleri MDRD formülü ile hesap edildi. Hemogram ve biyokimya verileri hastaların poliklinik gözlem dosya kayıtlarından alındı.Anemi sınırı hemoglobin değeri ?12 gr/dL, ağır anemi ise hemoglobin ? 10 gr/dL olarak kabul edildi. Vücut bileşenlerinin değerlendirilmesi BIA ile yapıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar KDQOL-36 hayat kalitesi ölçek formları ile değerlendirildi. Hastaların hemogram, biyokimyasal verileri, BIA ve KDQOL-36 skorları anemisi olanlar - olmayanlar ve derin anemisi olanlar - olmayanlar olarak gruplandırılarak karşılaştırıldı.Bulgular: Toplam 161 ( E/K; 90/71, ortalama yaş 58.7±16.5) hasta incelenmiştir. Anemi (Hb< 12g/dL) varlığı hastaların %44.7'sinde saptandı. Ciddi anemi (Hb< 10 g/dL) ise hastaların %9.8'inde mevcuttu. Azalan GFR evreleri ile aneminin sıklığı ve şiddetinin arttığını saptadık. Çalışmamızda hemoglobin seviyesi KDQOL'nin SF-12 fiziksel sağlık bileşeni ölçütü ve BIA ile belirlenen beslenme ölçütleri ile korele idi. Ciddi anemisi olanlarda olmayanlara göre semptom/sorunlar listesi skorunda düşüklük tespit edildi.Sonuç: Sonuç olarak diyaliz öncesi dönemde kronik böbrek hastalığı olan hastalarda aneminin yeterince tedavi edilmemiş olabildiğini tespit ettik. Ayrıca bu hasta grubunda yaşam kalitesi ölçütleri aneminin yanısıra yağsız vücut kitlesi ve yağ kitlesi gibi besleneme ile ilişkili faktörlerlede ilişkiliydi. Anemi ve beslenme durumunun diyaliz öncesi hastalarda yetersiz tedavisi yaşam kalitesinde bozulmaya yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Detection of anemia in predialysis patients with chronic renal failure, body composition, nutritional status and albumin levels sought to determine the impact of them on quality of life.Patients and methods: Patients who were followed with a diagnosis of chronic kidney disease (CKD) stage III, stage IV and stage V between March 2010 - August 2011 were enrolled. Patients' age, gender, cause of CKD was recorded. GFR values were calculated with the MDRD formula. Records of complete blood cell count was determined by the presence of anemia in patient files. Anemia was defined by hemoglobin limit of ? 12 g / dL and severe anemia by hemoglobin ? 10 g / dL. Complete blood count and biochemistry data were extracted from the patients files. BIA was performed to evaluate body components. All patients were evaluated with KDQOL-36 quality of life scale forms. Patients were grouped according to presence of severe anemia and compred regarding biochemical data, BIA and KDQOL-36 scores.Results: 161 (M / F: 90/71, mean age 58.7 ± 16.5) patients were examined. Anemia (hemoglobin