Kronik böbrek yetmezlikli çocuklarda diyaliz öncesi dönemde, hemodiyaliz ve SAPD tedavisi esnasında lipid ve lipoprotein değişiklikleri
Lipid and lipoprotein levels in children with chronic renal failure on predialysis, hemodialysis and continuous ambulatory peritoneal dialysis
  1. Tez No: 88831
  2. Yazar: GÜL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pediatrik Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kronik böbrek yetmezlikti hastalarda erken dönemde, hemodiyaliz ve SAPD tedavisi sırasında lipid ve lipoprotein bozuklukları uzun süreden beri bilinmekte ve aterosklerotik damar hastalıklarına olan kalkılan nedeniyle önem taşımaktadır. Son yıllarda, kardiovasküler riski arttırdığı düşünülen lipoprotein (a) düzeyleri diyaliz tedavisi uygulanan hastalarda ve erken dönem böbrek yetmezliğinde yüksek bulunmuştur. İstanbul Tıp Fakültesi Pediatrik Nefroloji Bilim Dalında takip ve tedavi edilen 30'u erkek,24'ü kız olan kronik böbrek yetmezlikli 54 hasta ile 10 sağlam kontrolde lipid ve lipoprotein düzeyleri ölçüldü. Tedavi şekillerine göre ayrılan hastalardan 23 'ü prediyaliz, 22 olgu hemodiyaliz ve 9 olgu SAPD grubunu oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Lipid and lipoprotein abnormalities have long been known in patients with early renal failure, on hemodialysis(HD) and continuous ambulatory peritoeal dialysis (CAPD) that may contribute to increased cardiovascular risk seen in these patients. In this study, lipid and lipoprotein levels including lipoprotein^) (lp(a)) were measured in 54 children with chronic renal failure (CRF) consisting of 30 males, 24 female and 10 controls. According to the treatment modalities, 23 patients in predialysis period, 22 patients on hemodialysis, 9 patients on CAPD were divided four groups.