Yenidoğan bebeklerde iki aşamalı otoakustik emisyon testi ile işitme taraması
Neonatal hearing screening screening with two stage otoacoustic emission test
- Tez No: 132456
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET YENİDOĞAN BEBEKLERDE İKİ AŞAMALI OTOAKUSTİK EMİSYON TESTİ İLE İŞİTME TARAMASI M. Mansur Tadı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Bilim Dalı, İnciraltı, İzmir Konjenital kalıcı çocukluk çağı işitme kaybı dil ve konuşma öğrenilmesine engel olarak önemli sorunlara yol açar. Yenidoğanlardaki konjenital işitme kaybı sıklığı, taraması yapılan bütün hastalıkların toplamından fazladır ve 1-6/1000 yenidoğanda görülmektedir. Yenidoğan bebeklerde işitme kaybını saptayabilecek teknoloji günümüzde vardır. Kalıcı işitme kaybının ilk altı ayda erken rehabilitasyonu, alo. aydan sonraki rehabilitasyona göre iletişim bakımından çok önemli farklılık göstermektedir. Bu nedenle yenidoğan işitme taranmasının gereği yaygın olarak kabul görmektedir. Bu çalışmada transient otoakustik emisyon testierinin yenidoğan sağlıklı ve hasta bebeklerde işitme kaybı sıklığı ve iki aşamalı tarama programının uygulanabilirliği araştırılmıştır. Ayrıca tarama programlarının anneleri endişelendirdiği tartışması olduğundan, tarama sırasında annelerin testlerle ve pozitif sonuçlarla ilgili düşünceleri de öğrenilmeye çalışılmıştır. İşitme taraması, Dokuz Eylül Üniversitesi, Yenidoğan Servisi ve Yenidoğan Yoğun Bakım hastaları ile Kadın-Doğum Servisinde doğan sağlıklı bebeklerde yapıldı. Tarama iki aşamalı Transient Evoked Otoakustik Emisyon (TEOAE) testi ve bu İH testten geçmeyenlere ise“Beyin- sapı İşitsel Yanıtları”(ABR) testi yapılması şeklinde planlandı. Testler sırasında hazırlanan anket formuna demografik bilgilerin yanı sıra, ailede işitme kaybı, konjenital enfeksiyonlar, fasiyal malformasyonlar, yenidoğan yoğun bakım ve ototoksik ilaç kullanımı gibi işitme kaybı risk faktörleri de kaydedildi. Ayrıca annelerin testlerle ilgili düşünceleri de anket formunda ayrılan yere yazıldı. TEOAE ölçümleri Echocheck (Otodynamics Ltd, Hatfield, Herts., UK) cihazı kullanılarak yapıldı. İlk testler bebeklerin taburcu olacakları güne yakın yapıldı. Birinci testten geçemeyen bebeklere ise, ilk testten 1 hafta sonra ikinci test yapıldı. Her iki testten geçmeyen bebeklere 1 ay içinde ABR tesderi yapıldı. İşitme taraması yapılan 71 1 bebeğin 475'i (%66,8) sağlıklı bebek ve 236'sı (%33,2) hasta bebek grubundan idi. İlk testte toplam geçiş oranı %96 olarak bulundu. İki otoakustik emisyon testi sonucunda geçiş oranı %99,3 idi. Beş bebek ABR testine sevk edildi. Bunlardan 3'ü Yenidoğan yoğun bakım grubundan ve 2 tanesi sağlıklı bebek grubundan idi. Bu bebeklerden birinde orta ve ikisinde ileri derecede olmak üzere toplam 3 bebekte sensorinöral işitme kaybı bulundu. TEOAE testinin yanlış pozitiflik oranı %0,3 ve pozitif prediktif değeri %60 idi. İşitmekaybı bulunan üç bebekten ikisi hasta bebek grubundan, biri ise sağlıklı bebek grubundandı. işitme kaybı bulunan bebekler Dokuz Eylül Üniversitesi işitme ve Denge Ünitesi tarafından rehabilitasyona ve izleme alındı. Aileler testi olumlu karşılamışlardı. Pozitif sonuçların annelerde önemli bir sıkıntıya yol açmadığı görüldü. Sonuç olarak, yenidoğan bebeklerde işitme kaybı oranı başka ülkelerdekine benzer şekilde yüksektir. Bu bebeklerin taranmasında TEOAE testi kullanışlıdır ve iki aşamalı yapıldığında yanlış pozitiflik oranı son derece düşüktür. Aileler taramayı olumlu bulmaktadır ve taramadaki pozitif sonuçlar çoğunlukla annelerde önemli bir sıkıntıya yol açmamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NEONATAL HEARING SCREENING WITH TWO-STAGE OTOACOUSTIC EMISSION TEST Permanent hearing loss in childhood leads to serious problems such as learning and language disabilities. Its incidence has been reported 1-6/1000 live births, which is more than all other diseases that are routinely screening. Early intervention (before six months of age) yields more advantages than late (after six months of age) intervention. Nowadays, proper equipments are available for screening congenital hearing loss in the neonatal period. Universal neonatal hearing screening has been widely accepted in several countries in the world. There is no published study on neonatal hearing screening from Turkey. In this study, the incidence of hearing loss in neonates was investigated; feasibility of two-stage transient evoked otoacoustic emission test was also studied. Maternal concerns about positive test results were investigated during screening period as well, since there is a discussion on this issue in literature. Neonatal patients and well-babies from Dokuz Eylul University Hospital were enrolled for the screening. Hearing screening was performed by using two-stage Transient Evoked Otoacoustic Emissions (TEOAE) test and after than Auditory Brain-stem Response (ABR) test. Demographic data of infants, history, physical examination, intensive care applications, and known risk factors for hearing loss such as familial congenital hearing loss, congenital infections, and ototoxic medications were recorded on a questionnaire. Maternal concerns about screening were also noted on the same questionnaire. TEOAE tests were performed with Echocheck (Otodynamics Ltd, Hatfield, Herts., UK) handheld screening device. First TEOAE tests were done generally in the pre-discharge day. If an infant fails at first test, a second test was performed one week later. Only second test failure was accepted screening failure and an ABR test was warranted. A total of 711 neonates were screened during the study period. Of these, 475 (66.8%) were from well baby population and 236 (33.2%) were from NICU population. At the end of two TEOAE test, cumulative pass rate was 99.3% and false positive rate was 0,3%. Five infants were referred for ABR test. Sensorineural hearing loss was found in three of them. One neonate have moderate unilateral, and two neonates have severe bilateral hearing loss. Of these 3 neonates, one from well baby nursery and two from NICU population. Screening program was mostly well accepted by families, and none of them have rejected the tests. Positive test results did not caused important maternal concerns.In conclusion, the incidence of congenital hearing loss is high in our population. TEQAE is a practical and sensitive test for neonatal hearing screening. Great majority of families were in favor of screening and positive test results do not cause significant maternal distress.