Primer açık glokomlu olgularda timolol maleat, latanoprost, travoprost ve timolol maleat+dorzolamid HCL'ün retrobulber kan akımına etkisi
- Tez No: 132468
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
6. ÖZET Glokom, optik sinirin yapısal veya fonksiyonel bozukluğudur ve bu bozukluk genellikle göz içi basıncı (GİB)'nın düşürülmesiyle durdurulabilir yada azaltılabilir. En önemli risk faktörü olan GİB'nın oluşturduğu mekanik teori yanında vasküler teorilerde glokom etyopatogenezinde suçlanmıştır. Bu çalışmada primer açık açılı glokom (PAAG) tedavisinde kullanılan timolol maleat, latanoprost, travoprost ve timolol maleat+ dorzolamid HC1 gibi ilaçların retrobulber kan akımı üzerine olan etkileri araştırıldı. PAAG'lu ve yaş ortalaması 48.62±5.00 yıl olan 40 olgu (21 erkek, 19 kadın) çalışmaya dahil edildi. Oküler ve sistemik hastalığı olmayan ve yaş ortalaması 49.60±5.52 yıl olan 10 olgudan (5 erkek, 5 kadın) kontrol grubu oluşturuldu. PAAG'lu olgularda tedavi öncesi ve tedavi sonrası renkli Doppler ultrasonografi (RDU) ile santral retinal arter (SRA), oftalmik arter (OA)ve temporal posterior siliyer arter (PSA) kan akım hızlan ölçüldü. PAAG'lu tüm olgularda tedavi sonrası GİB 19 mmHg altında idi.Timolol maleat, latanoprost, travoprost ve timolol maleat + dorzolomid HCl'ün, SRA, O A ve temporal PSA kan akım hızlan üzerinde herhangi bir etkileme oluşturmadığı tespit edildi. Ancak timolol maleat+dorzolamid HCl'ün diğer ilaçlardan daha iyi bir oküler hemodinami sağladığı tespit edildi. PAAG'lu olgularda ideal ilacın GİB üzerine olan olumlu etkileri yanında, oküler kan akım hızlan üzerine olumlu etkileri hastalığın ilerlemesini engelleyebilir. Çalışmadaki ilaçlar kendi aralarında kıyaslandığında timolol maleat + dorzolamide HCl'ün daha iyi bir oküler hemodinami sağladığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Glaucoma is a disturbance of the structural or functional integrity of the optic nerve that can usually arrested or diminished by adequate lowering of intraocular pressure (IOP). In glaucoma etiopatogenesis, in addition to mechanical theory due to high IOP, the vascular theory have been accused. In this study, we evaluated the effects of timolol maleat, latanoprost, travoprost and combination of timolol maleat and dorzolamide HC1 on the retrobulber blood velocity of patients with primary open angle glaucoma (POAG). This study included 40 patients with POAG (21 male, 19 female). The mean age of the patients was 48.62 ± 5.00 years. Another 10 cases (5 male, 5 female ) with no ocular and systemic disease, were controls. The mean age of controls was 49.60 ± 5.52 years. Before the treatment, in all patients with POAG and control group, the blood velocity of central retinal artery (CRA), ophthalmic artery (OA) and temporal posterior ciliary artery (PCA) were measured by using color doppler ultrasonography (CDU). In the first month of treatment, all the measurements were repeated. After the treatment, in all patients with POAG, the IOP was lower than 19 mmHg. Non of the drugs have effect on the blood velocity of CRA, temporal PSA and OA. However, the effect of timolol maleat + dorzolamide combination on the ocular heamodynamic was better than the other drugs. Beside decreasing IOP the ideal drug for patients with POAG might have beneficial effect on ocular blood velocity. Results suggest that among of drugs used in our study, timolol maleat + dorzolamide combination, have the advantage of better heamodynamic effect.