Diabetik retinopatide sistemik risk faktörleri
  1. Tez No: 132469
  2. Yazar: HASAN YENİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZKAĞNICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
6. ÖZET Diabetik retinopati günümüzde gelişmiş ülkelerde tüm yaş grupları içinde yaşa bağlı maküla dejenerasyonundan sonra ikinci, üretken çağdaki nüfus içinde ise birinci körlük nedenidir. Hipergliseminin başlattığı biyokimyasal fonksiyon bozukluğu, oksidatif stres, humoral ve genetik faktörler, bazal rnembran kalınlaşması, reolojik ve hemodinamik değişiklikler DR'nin patogenezinde rol alan başlıca faktörlerdir. Bu çalışmada cinsiyet, yaş, DM'un süresi, DM'un tedavi şekli, metabolik kontrol, HbAlc, SKB, DKB, VKİ, kan lipid seviyesi, Hb, KVH, NP ve sigara kullanımı gibi risk faktörlerinin tip II DM'lu olgularda DR gelişimi ve ağırlığı üzerine olan etkileri araştırıldı. Çalışmamıza dahil ettiğimiz tip II DM'lu 150 olgunun 79'u (%52.7) kadın, 71 'i (%47.3) erkekti. Olguların yaşlan 36 ile 83 arasında değişmekte idi (58.17 ± 13.35 yıl). Olguların 56'sında (%37.3) NPDR, 44'ünde (%29.3) PRDR olmak üzere toplam 100 (%66.7) olguda DR vardı. DR'nin insidansı kadınlarda %67.1 iken erkeklerde %66.2 idi. DR' si bulunan olgularda DM'un süresi, tedavi şekli, HbAlc, AKŞ, DKB, VKİ, KVH, NP ve sigara kullanımı ile DR gelişimi ve ağırlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki vardı (p0.05). DR gelişiminin önlenmesi ve/veya geciktirilebilmesi için metabolik kontrolün en önemli faktör olduğunu söyleyebiliriz. Ancak DR gelişimini ve ağırlığım olumsuz olarak etkileyebilen SKB, VKİ ve sigara kullanımı gibi risk faktörlerinin kontrol edilmesiyle DR gelişimi ve ağırlığı üzerine olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırabiliriz. 65
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In developed countries, after age related of macular degeneration, the diabetic retinopathy (DR) is the second cause of blindness in all age groups, and its the first cause in young population. The disturbance of biochemical functional, oxidative stress, humoral and genetic factors, thickening of basal membrane and rheologic and heamodynamic changes due to hyperglycemia are the main factors in pathogenesis of DR. In this study, we evaluated the effects of the risk factors such as sex, metabolic control, HbAlc, SBP, DBP, BM, serum lipid level, Hb, CVD, NP, and smoking on the development and progression of DR in patients with type II diabetes mellitus (DM). This study included 150 patients with type II DM (79 male, 52.7% ; 71 female, 47.3%). The age of patients were between 36-83 years (58.1+13.3). 100 out of 150 patients (66.7%) had DR. 56 of these 100 patients (37.3%) had NPDR, and the remaning patients (29.3%) had PRDR. The incidence of DR was 67.1% in females and 66.2% in males. Significant relationship was found between the development and progression of DR and risk factors such as duration of DM, metabolic control, type of treatment, HbAlc, SBP, DBP, BMI, CVD, NP and smoking (p0.05). It could be concluded that the metabolik control of DM is the main factor that inhibits and/or delays the development of DR. However, the control of the risk factors, SBP, BMI and smoking effecting on DR, will be helpfull in inhibition and delay of DR development. 66