Ezotropya olgularında magnetik rezonans görüntüleme ile iç ve dış rektus kas kalınlıklarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 132478
  2. Yazar: GÖKHAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI. ÖZET Günümüz dünyasında artan sosyoekonomik taleplere bağlı olarak insanların kozmetik sorunlarım giderme talepleri artmıştır. Şaşılık cerrahisinde tedaviden alınacak cevap bir çok faktörle olduğu gibi göz dışı kaslarda gelişen değişikliklerle de ilişkili olabilir. Bu çalışmada farklı tipteki ezotropya olgularında horizontal rektus kaslarındaki morfometrik değişiklikler magnetik rezonans görüntüleme ile incelendi. Tümü genç erişkin ve erkek olan, monoküler veya alternan ezotropyası bulunan olgular aynı yaş ve cinsiyet grubundaki normal olgularla ve birbirleriyle karşılaştırıldı. Ambliyopisi bulunan monoküler ezotropyalı olgulardaki dış rektus kas kalınlığı ortalaması (1.92± 0.68) hem alternan (2.37± 0.59) hemde kontrol (2.91+ 0.94) grubu gözlere göre anlamlı şekilde ince (sırasıyla p= 0.029; p=0.000), iç rektus kas kalınlıkları ortalaması ise kalındı. Komitan horizontal kayması bulunan ezotropya olgularında ambliyopi varlığında horizontal rektus kaslarında daha belirgin morfometrik değişiklikler mevcut olup bu bulgu, bu olguların cerrahi planlamasında başarıyı etkileyen bir faktör olabilir. 51
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY In todays world, increasing socioeconomical demands has increased cosmetic wishes of the patients. Success rate in strabismus surgery may be effected by the morphological changes of the extraocular muscles. In our study we examined the morphometrical differences of horizontal rectus muscles in different types of esotropic patients. Study group of amblyopic and alternan esotropic patients were all young male adults and were compared with the control group of same age and sex.. Lateral rectus diameter in amblyopic, monocular esotropic patients (1.92± 0.68) were smaller than both alternan esotropic (2.37+ 0.59) and control group(2.91± 0.94) (respectively p= 0.029; p=0.000). In amblyopic, monocular esotropic patients medial rectus diameter were larger than both groups. In amblyopic comitant horizontal deviated esotropic patients, morphometric changes are seen. This finding may alter the surgical success rate in these patients. 52