Topikal vazelin ve salisilik asitli vazelin ile PUVA etkileşimi
Interactions between petrolatum and salicylic acid in petrolatum and PUVA
- Tez No: 132477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL FETİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Dermatolojide birçok sayrılığın sağaltımında fototerapi ve fotokemoterapi topikal ajanlarla kombine edilebilmektedir. Vazelin özellikle yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği nedeniyle ve salisilik asitli vazelin skuamların kaldırılması amacıyla kombine olarak kullanılmaktadır. Kombine sağaltımda kullanılan topikal ajanların UV geçişini arttırıcı veya azaltıcı etkisi, total UV dozunun ve seans sayısının düşürülmesi ve UV'nin yan etkilerinin azaltılabilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada topikal ince ve kalın tabaka halinde saf vazelin, ince ve kalın tabaka halinde %20 salisilik asitli vazelinin, PUVA verilmesinden hemen önce uygulamasının minimal fototoksik doz üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tek kör olarak yapılan çalışmaya 31 olgu alınmıştır. Olgulara topikal ajan uygulanmadan, saf vazelin ince, saf vazelin kalın, %20 salisilik asitli vazelin ince ve %20 salisilik asitli vazelin kalın ve gün örtüsü uygulanmasından hemen sonra, ardışık sıralarda doz arttırılarak UVA verilmiştir. 72 saat sonra, hangi sıralara hangi topikal ajanın uygulandığını bilmeyen bir hekim tarafından yapılan değerlendirmeyle her sıranın minimal fototoksik dozu belirlenmiştir. Belirlenen sonuçların istatistiksel analizi“Paired-Samples t test”ile yapılmıştır. Bu sonuçlara göre saf vazelin uygulamasının MFD'u arttırdığı, salisilik asidli vazelinin MFD'u daha da arttırdığı belirlenmiştir. Ayrıca bloke edici etkinin ince uygulamaya göre kalın uygulamalarda daha da arttığı belirlenmiştir. Bu ajanların tedavi etkinliğini azaltabileceğinden PUVA sağaltımı öncesi lezyonlara uygulanmaması önerilmektedir. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY Phoherapy and photochemotherapy may be combined with topical agents for therapy of certain skin diseases. Petrolatum can be usually used in combination for its moisturing and lubricant effect and salicylic acid in petrolatum for its keratolytic effect. The combination therapies are designed to decrease the total dose and the adverse effects of ultraviolet (UV) radiation and the duration of treatment. Topical applicants which may be used in a combination therapy should have been evaluated whether they improve or block the entrance of UV into the skin. Any applicant that have a potential to decrease UV entrance into skin may cause inadequate treatment efficiency and the prolongation of treatment duration. The drugs which improves the UV entrance may cause photosensitivity reactions. In the present study, the effects of thin and thick petrolatum, thin and thick %20 salicylic acid in petrolatum which were applied immediately before UVA, on UVA penetrance into the skin was investigated. Thirty one cases were included in this single blind study. A phototest was performed to determine the minimal phototoxic dose (MPD) and the test was repeated with thin (0.1cc/25cm2) and thick (0.3cc/25cm2) petrolatum thin and %20 salicylic acid in patrolatum and sunscreen. After 72 hours, the effects of each agent on MPD was investigated by a another physician. Paired-Samples t test are used for statistical evaluation. MFD was increased with petrolatum and salicylic acid in petrolatum. Also the photoprotective effect increased with salicylic acid combined to petrolatum In conclusion; the application of petrolatum and salicylic acid, which can block UVA, before photochemotherapy is not recommended. 36