Karaciğer hidatik kisti ameliyatı sonrası safra fistülü gelişimi preoperatif değerlendirme ile önlenebilir mi?
Can we prevent development of bilier fistula after liver hydatid cyst operation with preoperative evaluation
- Tez No: 132527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Karaciğer Hidatik Kisti Ameliyatı Sonrası Safra Fistülü Gelişimi Preoperatif Değerlendirme ile Önlenebilir mi? İntrabiüer rüptûr (ÎBR)'e bağlı postoperatif safra fistülü karaciğer hidatik kistinin en ş^k görülen komplikasyonudur. Karaciğer hidatik kisti ile safra yollan arasındaki occült(gizli) İBR belirgin klinik ve radyolojik bulgu vermediği için, preoperatif dönemde farkedilmesi güçtür. Bu nedenle hidatik kist cerrahisi sonrası eksternal safra fistülüne yol açmaktadır. Belirgin(frank) rüptürde klinik, laboratuvar, radyolojik bulgular belirgindir ve teşhisi kolaydır. Preoperatif cerrahi veya endoskopik tedavi yönetimi planlanabilir. Bu çalışmada postoperatif safra fistülü gelişen hastalarda, preoperatif klinik bulgular görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar değerleri incelenerek, preoperatif dönemde safra fistülü gelişme riskini belirleyecek klinik, radyolojik ve laboratuvar parametreler araştırıldı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Daim' da 1992-2002 yıllan arasında ameliyat edilen 191 karaciğer hidatik kistli hasta retrospektif incelendi. Preoperatif dönemde belirgin İBR'ü bulunan olgular çalışma dışında bırakıldı. Cerrahi tedavi uygulanan 191 hastadan postoperatif safra fistülü gelişmeyen 160(%83,8) hasta I.grubu, safra fistülü gelişen 31(%16,2) hasta Hgrubu oluşturdu. Hastaların 137(%71.7)'si kadın, 54(%28.3)'ü erkek olup, yaş ortalaması 42,7 ±14.06(17-75) idi. I.ve n.grup arasında yaş, cinsiyet, klinik bulgular, kist boyutu arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Can We Prevent Development of Bilier Fistula After Liver Hydatid Cyst Operation With Preoperative Evaluation ? Postoperative bilier fistula depending on the intrabilier rapture (IBR) is the most common complication of the liver hydatid cyst. Because the occult IBR between the liver hydatid cyst and bilier tract does not give evident clinical and radiologic findings, it is difficult to be realised. So, hydatid cyst causes external bilier fistula after its operation. In ^vident(Frank) rupture, clinical, laboratory and radiologic findings are evident and diagnosis is easy. Preoperative management of surgical and endoscopic treatment can be planned. In this study, the clinical, radiologic and laboratory parameters which determine the risk of preoperatively developing bilier fistula are researched by investigating preoperative clinical findings, imaging methods and laboratory values of the patients who developed postoperative bilier fistula. 191 patients with hydatid cyst who underwent an operation, at neral Surgery Department of Çukurova University Medical Faculty, between 1992 and 002 have been investigated retrospectively. The cases with preoperative evident IBR were xcluded. Among the operated 191 patients, 160 ones(%83,8) who didn't develope postopera- ively bilier fistula constituted Group L and 31 (% 16,2) who developed bilier fistula bonstituted Group n. 137 of the patients (%71.7) were female and 54(%28.3) of them were male. The mean age was 42.7+ 14.06 so. Comparing the Group I and Group IL there was not a significant diffrence among the age,gender, clinical findings and cyst sizes. When preoperative ALP, GGT, Total bilirubin, SGOT and SGPT values were compared statically, in Group II these values were significant high. The length of hospitalisation of the patients who developed a bilier fistula was 13.7 days and of that ones who didn't develop a bilier fistula was 7,7 days.