Glutaminin sıçanlarda oluşturulan kısa barsak sendromunda intestinal adaptasyona etkisi
The effect of glutamin on intestinal adaptation in the short bowel syndrome of eats
  1. Tez No: 132532
  2. Yazar: AHMET DENİZ UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KOÇDOR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET GLUTAMİNİN SIÇANLARDA OLUŞTURULAN KISA BARSAK SENDROMUNDA ÎNTESTİNAL ADAPTASYONA ETKİSİ Dr. Ahmet Deniz UÇAR DEÜTF Genel Cerrahi AD. inciraltı - İZMİR Kısa Barsak Sendromu, her hangi bir nedenle önemli miktarda ince barsağın çıkartılması i sonrasında vücutta görülen, malnütrisyon, ishal ve kilo kaybı ile ortaya çıkan klinik bir tablodur. Bu kayıp sonucunda kalan ince barsak dokusunda metabolizmanın ihtiyacını karşılamak üzere, makroskopik ve mikroskopik değişiklikler ile belirginleşen adaptasyon süreci ortaya çıkmaktadır. Adaptasyonun yetersiz kalması, KBS'lu hastalarda uzun bir süre, hatta yaşam boyu parenteral beslenme desteğini zorunlu kılmaktadır. Uzun süre TPN kullanımı, artan sayıda yan etki ve maliyet artışını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle intestinal adaptasyonu hızlandırmak ve güçlendirmek KBS'lu hastaların tedavisinde umut veren seçeneklerden biri konumuna gelmiştir. Özellikle ince barsak mukoza hücreleri için temel besin kaynağı olması ve metabolik stres halinde üretiminin artan ihtiyacı karşılayamaması nedeni ile tek başına ya da başka maddelerle birlikte kullanılan glutamin, KBS tedavisinde üzerinde en çok çalışılan maddedir. Parenteral formüllerinin piyasaya sürülmesi ile rutin kullanıma da giren glutamin, yapılan klinik ve deneysel çalışmalarda ilk başlarda KBS tedavisinde faydalı etkiler göstermişse de daha sonra yapılan benzer çalışmalarda aynı sonuçlara ulaşılamamıştır. Sıçanlarda oluşturulan kısa barsak sendromunda parenteral glutamin kullanımının intestinal kollajen metabolizması ve intestinal adaptasyona etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada amaçlanan, yapılmış klinik ve deneysel çalışmalarda ortaya konulan çelişkili sonuçlara ışık tutmaktır. Ortalama ağırlıkları 187 g (171-205 g) olan 14 erkek Wistar albino sıçanlar iki gruba ayrıldı ve tümüne %75 ince barsak rezeksiyonu yapılarak KBS oluşturuldu. Deney grubuna 2 hafta süre ile 0,30 mg/kg/gün glutamin, kontrol grubuna ise aynı süre ve hacimde %0,9 NaCI sudaki solüsyonu parenteral yoldan uygulandı. Deney süresince tüm hayvanların ağırlık değişimleri kaydedildi. Ondördüncü gün sonunda alınan ince barsak dokusunda intestinal adaptasyonun bilinen parametreleri olan mukoza kalınlığı, kript derinliği, goblet hücre sayısı, villus yükseklikleri karşılaştırıldı. Ayrıca her iki gruptan alınan anastomoz bölgesindeki dokularda yara iyileşmesinin bir göstergesi olan yeni ısentezlenmiş (asitte ve tuzda çözünür) kollajen miktarları karşılaştırıldı. Intestinal adaptasyon parametreleri ve kollajen düzeyleri bakımından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Parenteral glutamin kullanımı intestinal adaptasyonu hızlandırıcı etki göstermemekte ve anastomoz bölgesinde yara iyileşmesine katkıda bulunmadığı sonucuna varıldı. Başka bir deyişle, glutaminin KBS'lu hastalarda kullanım indikasyonu bulunmadığı ve beslenme formülasyonundaki varlığının gereksiz maliyet artışına yol açtığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
SHORT HEAD AND SUMMARY THE EFFECT OF GLUTAMINE ON INTESTINAL ADAPTATION IN THE SHORT BOWEL SYNDROME OF RATS Dr. Ahmet Deniz UÇAR DEÜTF Genel Cerrahi AD. Inciraltı - İZMİR Short Bowel Syndrome is a phenomenon mainly characterized by malnutrition, diarrhea and weight loss after significant length of small intestinal resection with different indications. An adaptation process characterized by gross and microscopic changes starts in the remaining small intestinal tissue oon after resection. If this process fails to progress well enough to meet the demands of the organism, patients will become partially or even totally dependent to total parenteral nutritional support. If this happens, numbers of life threatening complications and increased costs will develop afterwards. For this reason, lots of medical and surgical investigations have been performing to augment and fasten the adaptation process and to avoid from the complications. As a primary energy source for enterocytes and because endogenous production during stressful condition is not enough tp meet the metabolic demand, glutamin is one of the most promising nutrient as a medical rhanagement of SBS and mostly studied one alone or in combination with other therapeutic agents. Glutamine is introduced as a nutritional component into the to the treatment of SBS especially after commercial formulations have become available, but beside of prior experimental and clinical trials sshowing the beneficial effects with the combination with other therapeutical agents, latter studies unfortunatelly have not shown the same effects. Parenteral glutamine administration in the SBS of rats were evaluated in this study to make a review of conflicting results on SBS treatment and anastomotic wound healing. Average weight of 187 g (171-205 g) 14 male Wistar albino rats were divided in to two groups. fter 75% of small bowel resection which is shown to be enough to create SBS, subcunateous lutamine and the same volume of 0,9% NaCI solution was given to the study and control groups espectively for 14 consequtive days. During the procedure, weight changes were recorded and at the nd of 14th day remnant small bowel tissues were examined for adaptation parameters which are ucosal thickness, crypt depth, goblet cell count, villus height. Newly synthesized collagen (acid- luable and salt-soluable fractions) were calculated as an indicator of wound healing at the i anastomotic site. Results have shown that parenteral glutamin does not enhance intestinal adaptation and wound healing in SBS. In another words, using parenteral glutamin in the treatment of SBS is not indicated and not cost effective.