Hordeum Vulgare L.(arpa) üzerine anter kültürünün uygulanabilirliği
- Tez No: 24265
- Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ GÜNNEHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
5. ÖZET Tahıl grubu bitkilerinden Arpa (Hordeum vulgeare L.)'nın 3 gen merkezinden en önemlisi Anadolu'dur. Arpa ile yapılacak ıslah çalışmalarının da Anadolu'dan kökenlenmesi doğaldır. Islah yön temleri içersinde, günümüzde kullanılanlardan biri, anter kültür tekniği ile haploidizasyon dur. Bu çalışmada yerli arpa çeşitlerinden 2 sıralı Tokak 157/37, Kaya 7794, Yerçil 147/ 6 sıralı Yeşilköy 387 ve Gem 8889 çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Anter kültür ortamı ise bazik aminoasitlerden Glutamin eklenerek geliştirilmiş IM-. ortamıdır. Tarla ve seralarda yetiştirilen bitkilerden elde edilen başaklar 15 ve 30 gün +k C ' de soğuk önuygulamasına bırakılmışlardır. Kültür ortamına aktarılan anterleri içeren petriler karanlıkta 25+1 C ' de mikrobiotron ' da bırakılmışlardır. Kültür ortamına aktarılan 15 gün soğuk önuygulamalı anterlerin 15 gün sonra Tokak, Yerçil ve Gem çeşitlerinde kallus, Gem çeşi dinde ise embriyoid verdiği gözlenmiştir. Bu sonuçlara göre, yerli çeşitlerde de anter kültür tekniği ile ıslah yapılabileceği anlaşılmıştır. 31
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY Anatolia is a most important gen center of the barley ( Hordeum vul gare L. ) from the three of them. It's also natural that the improvement studies with barley will be settled down from Anato lia. One of the actual techniques of improvement is happl oidi za t i on with anther culture techniques. In this investigation, native barley varieties two-rowed Tokat 157/37, Kaya 779^+, Yerçil 147; six-rowed Yeşilköy 387 and Gem 8889 varieties were used for ma teri als. Anther Culture medium was glut ami n ( basi c aminoasides) added modifiated l\lc medium. Spikes b which were obtained from field and greenhouse plants had been left at +k C temperature for 15 and 3D days pretreatmen t. From 15 days cold pretreatment anthers which were transferred to culture medium, then after 15 days period it was observed calli production from Tokat, Yerçil and Gem varieties and embrioid were induced from Gem variety. From these results it had been understood that improvement studies would be made with anther culture techniques also with native varieties. 32