Kolorektal kanserlerde eksvivo sentinel lenf nodu haritalaması ve bu çalışmanın evreleme üzerine etkisinin araştırılması
Exvivo sentinel lymph node mapping and the effects of this study on stage in colorectal cancer
- Tez No: 132538
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇELENK, YRD. DOÇ. DR. SEZAİ DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışma 2002-2003 yılları arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi ve Patoloji Servislerinde kolorektal kanser nedeni ile küratif cerrahi tedavi uygulanan 20 hastada prospektif randomize olarak sentinel lenf nodu haritalaması ve bunun evreleme üzerine etkisi belirlemek amacı ile yapıldı. Kolorektal kanserlerin küratif tedavisi cerrahi tedavi olmakla birlikte lenf nodu metastazı olanlarda neoadjuvan ve adjuvan kemoradyoterapi eklenmektedir. Lenf nodunun durumunu belirlemek amacıyla yaptığımız eksvivo lenfatik haritalama ile 20 hastadan 15'inde en az bir adet olmak üzere“Sentinel Lenf Nodu (SLN)”saptadık. Saptanan bu SLN'ları önce rutin patolojik boyama yöntemi olan H&E boyandıktan negatif olanlarda mikrometastazları saptamak için önce seri kesitleme, sonra da IHK boyama amacıyla anti-sitokeratin antikor (Pan-Keratin AE1/3, CAM 5.2) uygulandı. Bunun sonucunda evre-II'li 2 (%13) hastada H&E ve seri kesitleme ile negatif iken İHK yöntemle pozitif olarak saptandı. Böylece evre yükseltgenerek evre-lll kabul edildi.Tedavilerinde adjuvan KT planlandı. Her ikisinin de patolojisi orta dereceli diferansiye adenkarsinomdu. Bunlarda mikrometastaz ve tümör hücre grupları saptandı. Sonuç olarak, hastaların evrelemesini doğru yapmak amacıyla birçok yöntem kullanılır. Daha kolay olan Sentinel Lenf Nodu Haritalaması (Eksvivo veya invivo) ile de lenf nodlarındaki rutin inceleme yöntemleri ile saptanamayan mikrometastazlar saptanarak evreleme yeniden yapılabilir. Bunun sonucunda sadece gerekli olan hastalara pahalı ve agresif olan kemoradyoterapi uygulanmalıdır kanısına varıldı. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed between 2002-2003. It has an aim of clarifying as prospective randomize mapping of sentinel lymph node of 20 patients, who are applied curative surgery treatment due to colorectal cancer in General Surgery and Pathology Units of Giilhane Military Medical Academy, Haydarpaşa Training Hospital and its effect on staging. However curative treatment of colorectal cancers is an surgery treatment, neoadjuvant and adjuvant chemoradiotherapy is added to the treatment which consists of lymph node metastasis. To determine the situation of lymph node by ex-vivo lymphatic mapping, we identified at least one Sentinel Lymph Node (SLN) in 15 of 20 patients. After staining these SLN by H&E method which is an pathological staining method, anti-cytokeratin antibody for the IHC (Immunohistochemical) staining (Pan-Keratin AE 1/3, CAM 5.2) was applied to clarify micrometastases. For negatives firstly by serial sectioning then IHC staninig. So, in 2 (%13) patients of stage-ll, it was identified negative by H&E and serial sectioning, positive by IHC method. Acknowledging stage-ll as stage-Ill by increasing level, adjuvant chemotherapy were planned. The pathologies of both of them were medium level differentiated adenocarsinoma. Micrometastases and tumour cell groups were identified in both. As a result, lots of methods are used to layer of patients correctly. With easier sentinel lymph node mapping (Ex-vivo or ln-vivo) methods, layering can be performed again by identifying micrometastases which couldn't be identified by routine scanning methods. At the end, the belief of applying expensive and aggressive chemoradiotherapy just to the necessary patients, was reached. 75