Diyabetik sıçan modelinde nitrik oksid donörü olarak kullanılan nipruss'un kolon anastomozu iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of nipruss (as a no donor) to diabetic rat colon anastomosis healing
- Tez No: 132537
- Danışmanlar: PROF. ASİYE PEREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET NO' nun insan vücudundaki öneminin artması sonrasında yapılmış alan ve yapılmaya devam edecek bir çok araştırmanın sonuçları her geçen zaman içinde bizi yeni verilere götürecektir. Bu çalışmada NO'in diyabetik yara modelinde ve Gİ kanal sisteminde kolon anastomozu modeli yardımı ile kötüleştiği bilinen yara iyileşmesine olan etkilerini ve dışarıdan verdiğimiz NO sayesinde de bu etkileri ne kadarının“onarılabileceğini ”görmemiz açısından önemli bir yer teşkil etmektedir. NO ve yara iyileşmesi Shaffer ve ark.'larının deri yara modellerinde regulatuvar rolünü saptaması sonrasında diyabetik sendromdaki bilinen kötü yara iyileşme sorununun hipergliseminin yapmış olduğu tahribattan öte, NO'nun kendi başına da belirgin katkıları bulunduğu gerçektir. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlarla diyabetik Gİ kanal sisteminde yara modelinde (kolon anastomozu) NO, hem patlama basıncına, hem de hidroksiprolin değerlerine, diabetik kontrolle karşılaştırıldığında belirgin düzelmeler sağlamıştır. Diyabetin oluşturduğu olumsuz etkilerin sonucu olarak ortamda bulunan NO'nun aşırı düzeyde harcanarak elimine edilmesi sonrasında, göreceli olsa da, azalan NO'nun deri yara modellerinde olduğu gibi, GİS'de anastomoz iyileşmesine etkisi belirgin şekilde bu deneyde (patlama basıncı ve hidroksiprolin seviyeleri) saptanmıştır. Özet olarak, diyabetin hipergliseminin vücutta yapmış olduğu tahribatın sadece bir kısmını teşkil ettiği NO ve benzeri bilinmeyen başka bir çok mediatörlerinde bu kötü sürece katkıları olabileceği unutulmamalıdır. Nipruss®'un NO donörü olarak kullandığımız bu deneyde görülmüştür ki, NO'in, diyabetik yara iyileşmesinde deri yara modellerindeki gibi Gİ sistemde de çok belirgin etkileri mevcuttur. Bu etkiler geri dönüşümlüdür ve ileri araştırmalar sonrasında klinik tedavi olarak hastalara yararlı olabilecek şekilde geri dönebileceğini ummaktayım... 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recent research results have shown that, NO has very important role in wound healing progress. The more new researches will be done more its affect on wound healing will be defined clearly. Diabetes Mellitus (DM) is well known decease that causes a lot of problems in human body. Chronic wound healing problem and DM has been best known since beginning of last century. Lots of hypothesis blamed on this issue. Therefore, after NO been chosen to“molecule of the year”, its role has been getting more and more important in every type of physiologic and pathologic event at human body. In this experiment, we have shown DM's deleterious effect to wound healing in GIS (colonic anastomozis). Base on results we can clearly say that DM is effecting to colonal healing significantly when compared with naive corresponds. Also we showed that, Nipruss®', as NO donor, improved colonal anastomozis' parameters almost as better as native rats. So NO has important role in diabetic rat's colonal anastomozis model at healing progress. In summary, deleterious effect of DM to wound healing can be reversed by using NO supplements, and can improve patients' post surgical mortality and morbidity rates especially at high-risk patients. 54