Laparoskopik kolesistektominin renal fonksiyonlar üzerine etkileri
Effects of laparoscopic cholecystectomy on renal functions
- Tez No: 132541
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Laparoskopik kolesistektomi yaygınlığı giderek artan bir ameliyattır. Ancak her hastada laparoskopinin kullanımı avantajlı olmayabilir. Bunun nedeni laparoskopiye spesifik bazı komplikasyonların olmasıdır. Bu komplikasyonları önlemenin en iyi yolu laparoskopik komplikasyonları ve pnömoperitonyumun meydana getireceği değişiklikleri iyi tanımakla olur. Bu bilgilerden yola çıkarak laparoskopik kolesistektomi olan hastalarda pnömoperitonyumun renal etkilerini göstermeyi ve açık kolesistektomi ile farklılıkları saptamaya çalıştık. Bunun için kolelitiazis tanısı ile başvuran 22 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar açık ve laparoskopik kolesistektomi olarak iki gruba ayrıldı. Laparoskopik gruba 1 5 mmHg intraperitoneal basınç uygulanarak operasyonlar gerçekleştirildi. Olguların operasyondan önce ve sonra kreatinin klirensi, idrarda Interleukin-1, Interleukin-6, Tümör nekrotizan faktör alfa, Beta-2-mikroglobulin, üriner albümin, N-asetil- beta-D-glukozaminidaz düzeyleri ölçüldü. Ayrıca preoperatif ve postoperatif Tc99m-EC ile dinamik böbrek sintigrafısi çekildi. Çalışılan parametrelerden Tümör nekrotizan faktör alfa, Beta-2-mikroglobülin, idrar volümü ve Interleukin-1 de her iki operasyon türünde de anlamlı farklılık saptanmadı. N-asetil-beta-D-glukozaminidaz enzimi laparoskopi grubunda postoperatif dönemde preoperatif dönemdekine göre daha yüksek bulundu. Interleukin-6 ve üriner albümin seviyesi laparoskopi grubunda postop artarken, açık kolesistektomi grubunda anlamlı değişiklik olmamıştır. 42Kreatinin klirensinde de laparoskopi grubunda postoperatif düşme saptandı ancak açık kolesistektomi grubunda anlamlı değişiklik olmadı. Sintigrafik parametrelerden Tmax'in açık kolesistektomi olan hastalarda postoperatif uzadığı, laparoskopi grubunda ise anlamlı değişiklik olmadığı saptandı. T14 ise laparoskopi grubunda postoperatif uzarken açık kolesistektomi grubunda anlamlı değişiklik olmadı. Sonuçlar bize laparoskopi esnasında 15 mmHg intraabdominal basınç oluşturulduğunda düşük derecelerde renal tübüler hasar olabileceğini göstermektedir. Ancak literatür verilerine dayanarak bu etkinin geçici olduğunu söyleyebiliriz. Bu verileri dikkate alarak renal açıdan kritik hastalarda karın içi basıncı cerrahi teknik elverdiği oranda düşük tutmanın daha güvenilir olacağını söyleyebiliriz. 42
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF LAPAROSCOPIC CHOLECYSTECTOMY ON RENAL FUNCTIONS SUMMARY Laparoscopic cholecystectomy is a very common procedure nowadays. But this procedure is not advantageous for all patients because there are some spesific complications regarding laparoscopic procedure. These can be avoided by a brief knowledge of laparoscopic procedure complications and of the pneumoperitoneal changes. With this knowledge, we try to enlighten the pneumoperitoneum; effects on renal system and to detect the differences between open and laparoscopic cholecystectomies. For this reason, 22 patients with cholelithiazis were taken into the study. They were divided into two groups as open cholecystectomy group and laparoscopic cholecystectomy group. Operations were made under 15 mmHg intraabdominal pressure for laparoscopic cholecystectomy group. Creatinin clearance, urinary interleukin-1, interleukin-6, Tumor necrotizan factor-alfa, 62-micro globulin, urinary albumin, N-acetyl-beta-D-glucoseaminidase were measured preoperatively and postoperatively in the patients. Besides, dynamic renal scintigraphy scan by Tc99m-EC was made preoperatively and postoperatively. Tumor necrotizan factor-alfa, 132 -micro globulin, urinary volum and interleukin-1 were not significantly different between 2 groups. N-acetyl-beta-D-glucoseaminidase levels were found to be raised in laparoscopic cholecystectomy group after operation compared to preoperative values. 44Interleukin-6 levels and urinary albumin was raised postoperatively in laparoscopic cholecystectomy group while there were no significant changes in open cholecystectomy group. Creatinin clearance levels was decreased postoperatively in laparoscopic cholecystectomy group while there were no significant changes in open cholecystectomy group. For scintigraphic parameters, Tmax was prolonged postoperatively in open cholecystectomy group, and there was no significant change in laparoscopic cholecystectomy group. P/2 was prolonged postoperatively in laparoscopic cholecystectomy group and there was significant change in open cholecystectomy group. These results showed us that if there is 15mmHg of intraabdominal pressure during laparoscopic cholecystectomy, it can cause renal tubulary injuries of different stages. But regarding literature, this was temporary effect. Asa conclusion, according to these data, it would be safe to keep the intraabdominal pressure as low as possible during the surgical procedure for vulnerable renal patients. 4D