Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarındakarın içi basınç artışının solunum mekaniği,hemodinami ve metabolizma üzerindeki etkileri
Effects of increase in abdominal pressure during laparoscopiccholecystectomy on respiratory mechanics, hemodynamics andmetabolism
- Tez No: 811078
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMİGAR TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Laparoskopinin cerrahide kullanılmaya başlamasıyla beraber kolelitiyazis ve safra kesesi hastalıklarının cerrahi tedavisinde laparoskopik kolesistektomi altın standart olarak benimsenmiştir. Laparoskopi esnasında pnömoperitonyuma ve hasta pozisyonuna bağlı olarak solunumsal, hemodinamik ve metabolik birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler anestezi uygulamalarını komplike hale getirirler. Anestezistin peroperatif gelişen intraabdominal basınç (IAB) artışına bağlı patofizyolojik değişiklikleri anlaması, akılcı bir şeklide hastayı oluşan bu değişikliklerden koruması öngörülür. Ancak bazı durumlarda korunma mümkün olmamaktadır. Bu çalışmada laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında 12 ve 14 mmHg ile oluşturulan CO2 pnömoperitonyumunun oluşturduğu intraabdominal basınç artışının solunum dinamiği, hemodinami ve metabolizma üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı ve tartışmayı hedefledik. Çalışmaya S.B. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi etik kurul onayı alındıktan sonra ASA skoru I-II olan ve elektif laparoskopik kolesistektomi planlanan toplam 50 erişkin hasta dahil edildi. Hastalar, laparoskopik kolesistektomi (LK) sırasında intraabdominal basınca göre iki gruba ayrıldı. Grup I; intraabdominal basınç 12mmHg, Grup II; intraabdominal basınç 14mmHg Anestezi indüksiyonunda her iki gruba da 2μg/kg fentanil, 1 mg/kg lidokain, 2mg/kg propofol, 1,5 μg/kg sisatrakuryum uygulandı. Anestezi devamı % 5-7 desfluran ile %50 02 ve %50 hava karışımıyla inhalasyon anestezisi ile sağlandı. Ventilasyonda taze gaz akımı 6 lt/dak., tidal volum 8ml/kg, PEEP +3cmH2O, frekans; ETCO2 30-35 cmH2O olacak şekilde 65 ayarlandı. Frekans değişimi gerekirse kaydedildi. Her iki gruptaki hastalarda spontan solunum başladıktan sonra, nöromuskuler blok 0.02 mg/kg atropin ve 0.04 mg/kg neostigmin ile antogonize edildi. Tüm hastalara postoperatif analjezi amacıyla 1mg/kg tramadol HCl i.v. uygulandı. Perioperatif süreçte demografik özellikler, hemodinamik etkiler, splanknik saha üzerine etkiler, renal etkiler, metabolik etkiler, vücut boşluklarının basınçları üzerine etkiler, derlenme süresi üzerine etkiler ve postoperatif istenmeyen etkileri kaydedildi. İstatistiksel analiz için student t testi, Mann Whitney U testi, paired sample t testi, Wilcoxon işaret testi, Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
With the common usage of laparoscopy in surgery, Laparoscopic Cholecystectomy procedure become the gold standard in the surgical treatment of cholelithiasis and gall bladder's diseases. During laparoscopic procedure, depending on pneumoperitoneum and patient's position some respiratory, hemodynamic and metabolic changes may occur. These changes complicate anesthesia practices. Peroperatively, anesthesiologist should realize and manage these pathophysiological changes, which occur due to increased intra-abdominal pressure (IAP), to protect the patient. But in some cases, the protection can not be possible. In this study, 12 and 14 mmHg were used in laparoscopic cholecystectomy operations.This study has targeted to compare the effects of CO2 pneumoperitoneum, generated by 12 and 14 mmHg pressure that leads to increase in intra-abdominal pressure, on ventilation dynamics, hemodynamics and metabolism in the laparoscopic cholecsytectomies. Our study was carried out prospectively using the method of randomisation, after Okmeydanı Training and Research Hospital Ethics Committee approval. Totally 50 adult patients who were ASA (American Society of Anesthesiology) I-II and scheduled for elective laparoscopic cholecsytectomy, were enrolled in the study, after voluntary informed consents were obtained. Patients were divided into two groups according to CO2 pneumoperitoneum pressure generated during laparoscopic cholecsytectomy. Group I; 12 mmHg, Group II;14 mmHg. During anesthesia induction, 2μg/kg fentanyl, 1 mg/kg lidocaine, 2mg/kg propofol and 1.5 μg/kg cisatracurium were administered in both groups. Maintenance of anesthesia was 5-7% desflurane, 50% 02 and 50% air mixture. The set parameters were; Fresh gas flow in ventilation: 6 lt/min., tidal volume: 8ml/kg and PEEP: +3cmH2O, respiratory frequency adjusted according to value of ETCO2: 30-35 cmH2O. Frequency change was recorded if necessary. In both groups, after spontaneous respiration was onset, neuromuscular blockade was antagonized with 0.02 mg/kg atropine and 0.04 mg/kg neostigmine. All patients were administered, 1mg/kg tramadol HCl i.v. for postoperative analgesia. In the preoperative period, demographic characteristics, hemodynamic effects, splanchnic area effects on body cavities, renal effects, metabolic effects, on body cavity pressures, effects on recovery time and postoperative undesirable effects were recorded. For statistical analysis, student t test, Mann Whitney U test, paired sample t test, Wilcoxon sign test and Chi-Square test were used.