İnsan fötüsü ile yenidoğan bebeklerde dil papillalarının histolojik-histokimyasal ve akım sitometrik metodlarla incelenmesi
Histological-histochemical and flow cytometric analysises of lingual popillar in human fetus and newborn
  1. Tez No: 132570
  2. Yazar: LEYLA ARVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ARVAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
66 IX. ÖZET Bu çalışmada insan fötüsü ve doğum sonrası çeşitli nedenlerle ölen bebeklerin, yeni doğmuş bebeklerin dilleri üzerinde yapılan mikro anatomik yapısını ışık mikroskobuyla, akım sitometrik analiz ile inceleyerek fonksiyonel ve gerekse histoşimik olarak karşılaştırmak ileride yapılacak araştırmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Çalışma Eylül 2001 yılı ile Mayıs 2003 tarihleri arasında KTÜ Tıp Fakültesi Histoloji - Embriyoloji Anabilim Dalında yapılmıştır. Çalışma grupları intra uterin yaşları 34-36 hafta arasında değişen ölü doğan 20 adet fötüs ve 20 adet doğum sonrası çeşitli nedenlerle ölen bebeklerin otopsi materyallerinden oluşmaktadır. Dil üzerindeki papillaların fötal hayatta geliştiği fakat doğum sonrası gemma gustativaların bazal hücrelerden köken alarak meydana getirdiği neuro ve destek epitellerinin aktif hale geçmesi, daha ileri yaşlarda tat tomurcuklarının kişinin yaşam ve beslenme şekline göre arttığı ve azaldığını histo kimyasal reaksiyonlarla ve akım sitometrik analizlerle incelendi. Işık mikroskobu ile tunika mukozanın lamina propriasında yukarıdaki değişimlere uygun olarak lenf foliküllerinin gelişimi ve sub mukozada Ebner bezlerinin sekresyonları, tat tomurcuklarının azalması ve morfolojik olarak değişimleri doğumla beraber paralellik gösterdiği tespit edilmiştir. Akım sitometrik analize S faz (DNA sentez fazı) değerleri ileri fötal hayatta ve doğum sonrasında haftalara göre kayda değer ölçüde yüksek bulundu. Bu değerlerin doğum sonrası örneklerinde daha bariz olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
67 X. SUMMARY In this study, it is aimed at being the initiator of in future researches on tongue of human fetus or newbomos who died from various causes; with comparing both functional and histochemical findings which microanatomic structure analysed by the light microscope and flow cytometry. This study has done between 2000 September and 2003 May by Karadeniz Technical University, School of Medicine, Histology and Embriology Department. Studying groups have been constitued by the autopsy materials of 20 fetuses whose intrauterinal ages between 34-36 weeks and 20 newbomos who were died various causes. It has been examined by histochemical reactions and flow cytometric analysises that the growth of lingual papillae begins in fetal life but the activation of gemma gustativa occurs with the maturing of neuroepithelial and supporting cells which derivate from basal cells; and in the following years changing of taste buds in number according to the personal nourishment and life. It is determined by the light microscope that the growth of lymph follecules in the lamina propria of tunica mucosis and the morphological changes or reactions of Ebner glands in the submucosis denote parallellism with the birth. In the flow cytometric analysises, the datum of S phase ( DNA synthesis phase ) was found notably high in the front fetal life and after birth more obviously.