Yeni topikal bariyer krem formilasyonları hazırlanması amacı ile Vernix caseosa yapısı ve insan derisi ile etkileşimleri üzerinde çalışmalar
Studies about the structure of Vernix caseosa and its interactions with human skin aiming to design new barrier cream formulations
  1. Tez No: 165702
  2. Yazar: MERYEM SEDEF ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET insan derisi, vücudu kimyasal ve mikrobiyal zararlı etkenlerden korurken aynı zamanda vücut sıcaklığını düzenlemekte ve vücuttan su kaybını önlemektedir. Derinin en dış tabakası Stratum corneum derinin engel işlevi üzerinde önemli etkiye sahiptir. Vernix caseosa, anne rahmindeki fetusu hamileliğin son döneminde kaplayan, koruyucu özelliğe sahip, doğal yapıda, biyolojik bir filmdir. Vernix caseosa bileşiminde su, yağ bezlerinden sentezlenen lipitler ve Stratum corneum hücrelerarası lipitleri yer alır. Erken doğan bebeklerde, deri yüzeyinde Vernix caseosa'nın eksikliği enfeksiyona yatkınlık, deri üzerinden yüksek oranda su kaybı ve vücut sıcaklığının kontrolünün zorlaşması gibi problemlere yol açmaktadır. Bu problemlerin önlenmesi için deri üzerinde engel oluşturan yağlar veya yağ ağırlıklı topikal ürünler kullanılmaktadır. Ancak Vernix caseosa'yı yüksek su içeriği ve deriyi nemlendirme etkileri konusunda daha iyi taklit edebilecek yeni formülasyonlara ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda Vernix caseosa'nın su içeriği saptanmış, dehidratasyon- rehidratasyon davranışı araştırılarak insan Stratum corneum örnekleri ile karşılaştırma yapılmıştır, insan derisi, Stratum corneum tabakası ve Vernix caseosa örneklerinde Doğal Nemlendirici Faktör seviyesi araştırılmıştır. Transmisyon-FTIR spektroskopisi çalışmalarımızla Vernix caseosa ve Stratum corneum lipit tabakalarının sıcaklık ve hidratasyon seviyesine bağlı faz davranışları çalışılmıştır. Araştırmamızın sonraki aşamasında, nemlendirici etkili S/Y/S tipi çoklu emülsiyon formülasyonları hazırlanmıştır. Çoklu emülsiyon formülasyonlarında makroskobik ve mikroskobik incelemeler yapılmış, partikül büyüklüğü ve dağılımı analiz edilerek, pH ve viskozite tayin edilmiştir. Santrifüj ve sıcaklık testleri ile formülasyonların kararlılıkları incelenmiştir. Vernix caseosa ve çoklu emülsiyon formüllerinin oklüzif etkileri hakkında bilgi vermesi ve bir karşılaştırma yapılabilmesi amacı ile in vitro oklüzyon testi uygulanmıştır. Ayrıca, deri hidratasyonu üzerindeki etkilerinin araştırılması ve etkinlik bakımından bir karşılaştırma yapılabilmesi amacı ile panel testleri gerçekleştirilmiştir. Vernix caseosa ve çoklu emülsiyon formülasyonlarının norma! ve hasar görmüş deri üzerindeki olumlu etkileri Korneometre cihazı ve ATR-FTIR Spektroskopisi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen panel testleri ile doğrulanmıştır. Çalışmamızda, F4 kodlu çoklu emülsiyon formülasyonu %80 oranında yüksek su içeriği ve deriyi nemlendirme etkileri bakımından Vernix caseosa ile benzer özellikler göstermiştir. Bu formülasyonun Vernix caseosa eksikliğinde yeni bir alternatif olarak kullanılabileceği, ayrıca yetişkinlerde kuru deri belirtisi ile birlikte seyreden deri hastalıklarında deri hidratasyonunu arttırmaya ve derinin engel işlevini korumaya yönelik olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. 154
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human skin regulates heat and waterloss from the body whilst preventing the ingress of noxious chemicals or microorganisms. The main barrier of the skin is located in the outermost layer of the skin, the Stratum corneum. In utero, during the last trimester of gestation, the fetus is covered by a protective biofilm called Vernix caseosa which mainly composed of water, proteins, sebaceous and epidermal lipids. In preterm delivery the absence of Vernix caseosa results in a much higher risk for infectious diseases and a poor temperature control of the newborn. For these reasons preterm infants are often covered with oils or oil based topical preparations. However there is a strong need to mimic Vernix caseosa more closely, especially with respect to its high water holding capacity and hydration effects. In our study the water content and dehydration and rehydration behavior of Vernix caseosa has been studied and compared with that of human Stratum corneum. The presence of the Natural Moisturizing Factor in human skin, Stratum corneum and Vernix caseosa has been investigated. The phase behavior of the lipid layers in Vernix caseosa and Stratum corneum has been examined by Transmission-FTIR studies as a function of temperature at various hydration levels. In the second part of our study W/OAA/ type multiple emulsion formulations were developed. Macroscopic and microscopic controls, droplet size, pH and viscosity analyses were performed on the formulations. An in vitro occlusion test was performed to evaluate the occlusive effect of Vernix caseosa and multiple emulsion formulations. The positive impact of Vernix caseosa and multiple emulsion formulations on normal and damaged human skin has been determined with panel tests performed with Corneometer and ATR- FTIR Spectroscopy. The multiple emulsion formulation F4 simulated Vernix caseosa more closely with respect to its hydration effect and 80% water content. This formulation can be used as a new alternative to improve the protection of preterm infants after birth by absence of Vernix caseosa and by treatment of diseased dry skin in adults, which often parallels an impaired barrier function. 155