Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR) kurallarının gelişimi ve CPR uygulanmasında karşılaşılan etik ikilemler
Development of cardiopulmonary resuscitation (CPR) order's and ethical dilemmas of CPR
  1. Tez No: 132575
  2. Yazar: MEHMET KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK GÖRKEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
1. KARDIYOPULMONER RESÜSITASYON (CPR) KURALLARININ GELİŞİMİ VE CPR UYGULANMASINDA KARŞILAŞILAN ETİK İKİLEMLER ÖZET Herhangi bir nedenle solunum ve dolaşım sistemi durmuş hastanın, hava yolu açıklığının devam ettirilmesi ve solunum ile dolaşım sisteminin desteklenmesi kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR: Cardiopulmonary resuscitation) olarak tanımlanır. Modern CPR uygulamalarının başladığı I960' lı yıllardan günümüze CPR, teknolojik gelişimlerle birlikte bazı değişiklikler geçirmiştir. CPR uygulamalarındaki yenilikler, daha fazla insan yaşamının kurtarılmasını sağlamıştır. Fakat, bu uygulamalar sırasında bazı etik ikilemler ortaya çıkmıştır. Özellikle; doğumsal anomalililerde, yaşlılarda, onkoloji hastalarında, kronik hastalığı olanlarda ve terminal dönem hastalarında bu ikilemler yaşanmaktadır. Sağlık alanında çalışanların bilmesi ve gerektiğinde uygulaması gereken CPR, yaşam ile ölüm arasında alman karara göre uygulanan bir müdahaledir. Bundan dolayı, CPR' ı uygulayanların etik ilkeler doğrultusunda hareket etmesi önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
2. DEVELOPMENT OF CARDIOPULMONARY RESUSCITATION (CPR) ORDER'S AND ETHICAL DILEMMAS OF CPR SUMMARY The continuation of airway and respiration with the support of circulatory system in the patient whose respiration and circulatory system stopped by any cause is defined as cardiopulmonary resuscitation (CPR). It has been some changes in CPR, since modern CPR application started in 1960s to today, together with the development of technology. New techniques in application of CPR has supported in sustaining of more lives. But there where some ethical dilemmas during these applications. These dilemmas has been encounted especially in congenital abnormalities, old patients, oncologic patients, in patients with chronic diseases and in terminal period. The needed CPR that workers field of health must know and apply in case of necessary is an intervention applied according to the decision taken between life and death. Therefore, it is important for those who apply CPR have to administer under ethical principles.