Mekteb-i Tıbbiye Matbaası'nda basılan Arap Harfli Türkçe yayınlar aracılığı ile Tıbbiye'nin yayın faaliyetleri üzerine bir değerlendirme (1844-1928)
A study on the publications of the Imperial Medical School ( based on the revision of the Turkish medical book issued at scholl's printing office in Arabic Letters) (1844-1928)
  1. Tez No: 132577
  2. Yazar: GÜLTEN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEBRURE DEĞER, PROF. DR. NURAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
19 - ÖZET: Tezde, Mekteb-i Tıbbiye Matbaasında basılan Arap harfli yayınlar aracılığı ile Mekteb-i Tıbbiye'nin yayın faaliyetlerini değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla Tıbbiye Matbaası 'nda basılan ilk kitabın basım tarihi olan 1844 ile Harf Devrimi'nin yapıldığıl928 yıllan arasında, matbaanın bastığı kitap ve süreli yayınlan inceledik. Tıbbiye Matbaası'nın genel bir tarihçesinin ardından matbaada basıldığım belirlediğimiz 256 kitap ve dokuz adet süreli yayını alfabetik bir sıralama içinde, fizik ve içerik özellikleri açısından değerlendirdik. Belirlediğimiz 256 kitaptan yedisi şimdiye kadar basılmış kataloglarda yer almıyordu. 256 kitaptan 11 'ini ise taradığımız kütüphanelerde bulamadık. Kitapları fizik ve içerik özellikleri açısından değerlendirirken, yayınlara ulaşmada kolaylık sağlaması amacıyla her yayının yer aldığı katalog ve kütüphane numaralarını da verdik. Araştırmanın sonuna kronolojik, çeviri kitaplar, yazar, çevirmen, konu vb. gibi çeşitli dizin ve listeler ekledik. Bu dizin ve listeler aracılığı ile; matbaanın özellikle belirli yıllarda, belirli bir yayın politikası kapsamında tıp kitaplarının çevrilmesi ve basılmasında önemli bir işlevinin olduğunu, bu kitapların özellikle tıp eğitiminde kullanıldığını ve eğitimde ağırlık verilen konulan ortaya koyduk. 244
Özet (Çeviri)
20 -ABSTRACT With this study, we have aimed at evaluating publication activities of the Imperial School of Medicine in Istanbul by means of the books issued at the printing press of the School in Arabic letters. This research deals with the books and periodicals published at the School Printing Press from 1844, the year when the first book was issued, until 1928 when the Alphabetical Reform was proclaimed at the Republic of Turkey. After a brief general history on the development of the Printing Press of the Imperial Medical School, 256 books and nine periodicals have been studied in view of their physical features and contents in alphabetical order. Seven out of 256 books fixed in our study have never taken place in any printed catalogs before. We have been unable to reach 1 1 of them at the libraries worked. Beside their physical features and contents, catalog and library numbers of the concerned the books have been included in the study so as to help the researchers to reach the books. Various chronological indices and lists concerning the translated works, author names, translaters and topics have been added to the end. On the basis of the those indices and lists, we have found out that the Imperial Medical School's Printing Press had an important function on the choice of the medical books to be printed or translated especially at certain periods, and also it has been put forward that the books printed at the School were used for medical education, that give an idea about the specific subjects emphasized in training. 245