Kahire'de Mekteb-i Tıbbiye ve İstanbul'da Tıbhane-i Âmire'nin kuruluş süreçlerinin karşılaştırılması
The comparison of founding processes of the School of Medicine at Cairo and the School of Medicine (Tıbhane-i Âmire) at Istanbul
- Tez No: 871079
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ACIDUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
XIX. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nun merkezinde olduğu gibi Balkanlar ve Ortadoğu bölgeleri için de modernleşme çabalarının yoğunlaştığı bir dönemdir. XIX. yüzyılın ilk çeyreğinde İstanbul ile idari ilişkileri kesilen Mısır'da da bu kapsamda önemli çalışmalar sergilenmiştir. İstanbul ile Kahire arasındaki rekabet ve ortaya çıkan gelişmeler her alandaki gibi Tıp eğitimi alanında da izlenmiştir. Bu sürecin önemli bir isimleri İstanbul'da Sultan II. Mahmud, Hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi ve Avusturya'dan gelerek tıp eğitimini tanzim eden Dr. K. A. Bernard'dır. Sürecin Mısır tarafındaki mümessilleri ise Kavalalı Mehmed Ali Paşa ile Kahire'deki ilk Mısır Askerî Hastanesi'nin ve Kahire Tıp Fakültesi'nin kurucusu Dr. Clot-Bey'dir. Her iki tıbbiyenin kuruluş ve gelişim süreçlerinin ilk 50 yılı karşılaştırıldığında öğretim üyesi kadrosu, müfredatın düzenlenmesi, mezun edilen hekimler gibi somut kriterler yönünden Kahire Tıbbiyesi'nin aynı tarihte açılan İstanbul Tıbbiyesi'nin önünde yer aldığı görülmüştür. Bu durumda XIX. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda ve dolayısı ile İstanbul'da yaşanan ağır siyasî ve askerî sorunların etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The 19th century is a period in which modernization efforts intensified in the center of the Ottoman Empire, as well as in the Balkans and the Middle East. Important studies in this context were also exhibited in Egypt, whose administrative relations with Istanbul were cut off in the first quarter of the 19th century. The competition between Istanbul and Cairo and the resulting developments have been observed in the field of medical education, as in every field. An important name of this process is Sultan Mahmud II in Istanbul. Chief Physician Mustafa Behçet Efendi and Dr. K. A. Bernard who came from Austria and organized the medical education. The representatives of the process on the Egyptian side were Kavalalı Mehmed Ali Pasha and Dr. Clot-Bey, the founder of the first Egyptian Military Hospital in Cairo and the Cairo Medical School. Comparing the first 50 years of the establishment and development foundation and progression process of both medical schools and taking into account an objective criteria including the members of the faculty, curriculum and alumni, it has been identified in this doctoral research that the Cairo Medical School was ahead of the Istanbul Medical School, of which the date of foundation was the same as the former's. It is argued that the burdensome political and military problems experienced by the Ottoman Empire and its capital Istanbul in the 19th century were influential in the backwardness of the Istanbul Medical School.