Olay yerinde bulunabilecek biyolojik materyalden, amelogenin DNA lokusunun incelenmesi ile cinsiyet tayini
  1. Tez No: 132592
  2. Yazar: KORAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ ABACI KALFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
58 6. ÖZETLER 6.1 Türkçe Özet Bu çalışmada adli delil oluşturabilecek materyalde DNA düzeyinde cinsiyet tayini yapmak üzere polimeraz zincir tepkimesi tekniği kullanımı ile amelogenin lokusu incelenmiştir. Bunun için 8 erkek ve 8 kadından kan lekesi örnekleri, saç örnekleri, tükürük örnekleri, sperm örnekleri, vaginal yayma örnekleri ve sigara izmariti örnekleri alınmıştır. Örneklerden DNA, Chelex 100 yöntemi ile ekstrakte edilmiştir. Amelogenin lokusu Promega firmasının GenePrint® Sex Identification System kiti ile amplifîye edilmiştir. Çoğaltılmış olan örnek denature poliakrilamid jele tabi tutulduktan sonra jel plakası gümüş boyama ile görünürleştirilmiştir. Ayrıca bu yöntem belli oranlardaki kan karışımları ve amniyotik sıvılarda denenmiştir. Sonuç olarak erkeklerde 212 kb ve 218 kb'lik iki bant, kadınlarda ise 212 kb'lik tek bant elde edilerek cinsiyet tayini başarıyla yapılmıştır. 6.2 Summary In this study, in order to make gender selection to an evidentory sample, the locus of amelogenin was investigated with the PCR technique. Blood stain samples, hair samples, spit samples, sperm samples, vaginal smear samples and cigarette butts were collected from 8 men and 8 women. The DNA was extracted with the technique of Chelex 100. The locus of amelogenin was amplified with the GenePrint® Sex - cation System of Promega Co. The amplified sample was demonstrated with the silver staining after subjected to denature poliacrilamide gel. Also method was experimented in certain ratios of blood mixtures and in amniotic fluids. In the conclusion, the gender selection is accomplished by 212 kb and 218 kb of two bands in men and 212 kb of one band in women.
Özet (Çeviri)