Tırnak cilalarının fourier dönüşümlü kızılötesi spektrometresi kullanılarak incelenmesi
Examination of nail polishes using fourier transform infrared spectrometer
- Tez No: 759320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Kimya, Forensic Medicine, Biology, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Her olay yeri ve her davanın kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden her olay yerine farklı bir şekilde yaklaşılmalı ve farklı metotlar kullanılarak incelenmesi sağlanmalıdır. FT-IR spektroskopisi hali hazırda olay yeri incelemelerinde kullanılan, birçok materyalin incelenebildiği ve olay yerinden, maktulden veya failden alınan numunelerin eşleştirilmesi için kullanılan etkili bir yöntemdir. Olay yerinin farklı bölümlerinde alınan örnekler ve maktulün veya failin üzerinde farklı yerlerden alınan örnekler kolaylıkla karşılaştırılabilir ve bu örneklerin eşleşip eşleşmediği bilgisine ulaşılabilir. Bu nedenle de mahkemenin failin suçluluğu üzerine bir fikir belirtebilmesi kolaylaşır ve soruşturmaya büyük bir katkı sağlanır. Tırnak cilalarının tayini, kadınlara karşı işlenen suçların aydınlatılmasında büyük bir rol oynayabilir. Özellikle birkaç kadının karıştığı suçlarda bulunan tırnakların üzerindeki ojelerin eşleştirilmesi, kurbanın veya failin suçluluğunun ayırt edilebilmesi açısından davaya büyük bir katkıda bulunabilir. Bu çalışmada Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektrometresi kullanılarak Flormar ve Pastel markalarından farklı tonlara sahip toplam 101 adet oje incelenmiştir. Tüm ojelerin kendi aralarında PCA yapılması sonucunda %90 oranında bir ayırt edicilik elde edilmiştir. Oje tonlarının her birisinin kendine özgü farklılıkları olduğu ve benzer renk tonları olmasına rağmen FT-IR spektroskopisi kullanılarak her birinin adli bilimler laboratuvarlarında ayırt edilebileceği sonucuna varılmıştır. Bu sayede tırnakların ve tırnak cilası izlerinin olay yerinde çokça bulunabileceği kadın cinayetlerinin olduğu adli olaylarda, delilin vakaya olumlu yönde katkıda bulunabilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Every crime scene and every case have their own characteristics. Therefore, every crime scene should be approached in a different way and investigated using different methods. FT-IR spectroscopy is an effective method currently used in crime scene investigations, where many materials can be examined and used to match samples taken from the crime scene, the victim or the suspect. Samples taken in different parts of the crime scene and samples taken from different places on the victim or suspect can be easily compared and information about whether these samples match can be accessed. Therefore, it becomes easier for the court to express an opinion on the guilt of the suspect and makes a great contribution to the investigation. The examination of nail polishes can play a huge role in clarifying the crimes committed against women. Especially, the matching of nail polish on nails that found in crimes involving several women can make a big contribution to the case in terms of distinguishing the guilt of the victim or the suspect. In this study, a total number of 101 nail polishes with different shades from Flormar and Pastel brands were examined using Fourier Transform Infrared Spectrometer. As a result of PCA application of all nail polishes among themselves, a discriminating power of 90% was achieved. It was concluded that each of the shades of nail polish has its own differences and although there are similar shades, each of them can be distinguished in forensic science laboratories using FT-IR spectroscopy. In this way, it will be ensured that the evidence can contribute positively to the forensic cases that there are murders of women where nails and nail polish traces can be found at the crime scene a lot.