Turizm sektöründe ikinci (yazlık) konutların Türkiye ekonomisindeki etkilerinin istatistiksel analizi
A Statistical analysis of the impact of second homes in tourism industry in Turkish economy
- Tez No: 132613
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL OĞUZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
TURİZM SEKTÖRÜNDE İKİNCİ (YAZLIK) KONUTLARIN TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ ETKİLERİNİN İSTATİSTİKSEL ANALİZİ ÖZET Turizm sektörünün başlıca sermayesi temiz, sağlıklı yaşam koşullan sunan ve doğal özelliklerini korumuş alanlar olmaktadır. Bu koşulları sağlayan turizm olanaklarının büyük bir bölümü kıyı alanlarında bulunduğundan Türkiye'deki turizm gelişimi de doğal olarak kıyı turizmi biçiminde gerçekleşmektedir Hızla gelişen turizm alanlarına karşılık, yılın sadece belirli aylarında kullanılan ve diğer dönemlerde atıl durumunda olan ikinci konutlar da hızla artmaktadır. İkinci konutların ekonomik ve çevresel açıdan olumlu ve olumsuz yönde farklı etkileri bulunmaktadır. Bu araştırma, ikinci konutların çok sayıda yer aldığı bölgelerden biri olarak M. Ereğli'si - Gelibolu sahil şeridindeki yerleşim bölgelerinde gerçekleştirilmiştir. İkinci konutların genel durumlarını, konut sahiplerinin ikinci konutlar hakkındaki düşüncelerini ve ikinci konutların ekonomik ve çevresel etkilerini saptamak amacıyla bölgede anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ikinci konutların sosyal maliyetlerinin, sosyal faydalarından daha fazla olduğu saptanmıştır. İkinci konutların daha verimli kullanılabilmesi için gerekli girişimlerde bulunulması gerektiği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler 1- Turizm 2- İkinci konut 3- Konut 4- Ekonomik Etkiler 5- Türkiye 6- İstatistik
Özet (Çeviri)
o A STATISTICAL ANALYSIS OF THE IMPACT OF SECOND HOMES IN TOURISM INDUSTRY IN TURKISH ECONOMY ABSTRACT The principle capital of the tourism industry is the land which offer clean and healty living conditions and protected natural characteristics. Since the most parts of the tourism areas which meets these conditions are states in the sea shore, the progress of Turkish tourism is being as shore tourism. Contrary to rapidly developing tourism areas, second homes which are being used in the spresific times of the year and which arc not being used in the rest of the year are increasing rapidly. Positive and negative effects of the second homes from the economical and environmental point of view are also exist. This research has been undertaken in the M.Ereğlisi- Gelibolu sea shore area because of the reason that most of the second homes are stated in this area. The quuestionnaires were conducted to get information related with general conditions of the second homes, the economical and environmental impacts of second homes. According to the results, the social costs of the second homes are more than their social benefits. Necessary functions are required to be taken in order to use second homes more efficiently. Key Words 1- Tourism 2- Second Homes 3- Home 4- Economic Impacts 5- Turkey 6- Statistics