Post Keynesyen iktisatları ve Türkiye'de para arzının içselliği
  1. Tez No: 132671
  2. Yazar: HASAN AĞAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Post keynesyen iktisatta ve Türkiye'de para arzının içselliği üzerine yapılan bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde post keynesyen iktisat okulu, metodolojik vurgu ağırlıklı olmak üzere tanıtılmaktadır. İkinci bölümde, öncelikle post keynesyen para anlayışı ele alınmaktadır. Ardından, post keynesyen okulda para arzının içselliği teorisi incelenmektedir. Üçüncü ve son bölümde ise Türkiye'de para arzının içselliği, 1987-2002 dönemi için Granger nedensellik testleri aracılığıyla açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to analyze the endogeneity of money in post keynesian economics and Turkey. The study is threefold. The first part introduces post keynesian economics by emphasizing its methodological characterestics. In the second part, the endogenous money in post keynesian sense is discussed. In the last part, the endogeneity of money in Turkey (1987-2002) is tested by employing Granger causality.