Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi koleksiyonlarının yeniden değerlendirilmesi
Revaluation of the collections of Balıkesir Kuvayi Milliye Museum
- Tez No: 132672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR URFALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Bu tezde Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi koleksiyonlarının, müzenin kuruluş ve varoluş amacıyla uyumlu hale getirilmesinin gerekliliği ve bunun için izlenecek örnek bir yolun ortaya konulması hedeflenmiştir. Tez kapsamında birinci bölümde Balıkesir' in ve Balıkesir' de müze kurma çalışmalarının tarihsel gelişimi ile halkının yapısına değinilmiştir. İkinci bölümde Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi'nin türüne uygun olarak yerel tarih müzesi kavramı örneklerle incelenmiş ve Balıkesir' deki kuvayi milliye hareketi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde müze envanteri listeleri taranarak müzedeki koleksiyonların mevcut durumları incelenmiş ve kuvayi milliye ile ilgili bilgi aktaran eserlerin katalogu yapılmıştır. Envanter listelerindeki bilgilerin değerlendirilmesiyle müzedeki tüm eserleri kapsayan bir veri tabam oluşturulmuş ve bu veri tabam kullanılarak koleksiyonların mevcut durumunun değerlendirilmesine yönelik grafikler elde edilmiştir. Koleksiyonların mevcut durumu bu grafikler kullanılarak anlatılmıştır. Dördüncü bölümde koleksiyonların yeniden değerlendirilmesinde yol gösterici olabilecek bir koleksiyon politikası oluşturulmuş ve koleksiyonlar yeniden değerlendirilerek yeni bir sergileme önerisi sunulmuştur. Sonuç olarak; müzenin adı, amacı ve Balıkesir'in tarihi göz önüne alınarak koleksiyonlarda konu bütünlüğünün olmadığı görülmüş ve bu bulgu müze ziyaretçileriyle yapılan görüşmelerle olumlanmıştır. Müzenin tüm koleksiyonları içerisinde oldukça düşük bir orana sahip olan kuvayi milliye ile ilgili eserlerin artırılmasında yol gösterebilecek bir koleksiyon politikası oluşturulmuş ve bazı koleksiyonların müze envanterinden çıkartılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Böylece müzede bir konu bütünlüğü içerisinde Balıkesir' deki kuvayi milliye faaliyetleriyle ilgili bilgi aktarmayı amaçlayan tez çalışması, envanterden çıkartılması teklif edilen arkeolojik eserlerin de sergilenebileceği bir Bölge Müzesi'nin Balıkesir'de kurulması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Bölge Müzesi geniş bir coğrafyada pek çok arkeolojik zenginliği barındıran Balıkesir' de, arkeolojik eserlerin daha iyi değerlendirilmesine olduğu kadar tarihi eser kaçakçılığı ile mücadeleye de katkı sağlayacaktır. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, it was aimed to prove that the collections of the Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi were in non-compliance with the foundation aim and the existence aim of the museum. In the first section of the thesis the history of Balıkesir and the works of the public to have a museum in Balıkesir were explained with the issue of the character of the people of Balıkesir. In the second section, the meaning of the“local history museum”was searched with some examples regarding the class of the Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi belonged. The history of the kuvayi milliye activities in Balıkesir is also mentioned in the second section. In the third section the inventory lists of the museum collections were examined and the condition, of the collections was assesed. The kuvayi milliye collection, one of the five kinds of the collections, was pictured and catalogged with specific information and pictures. By using the information in inventory lists, a data base was established. Then by this data base some graphics were used to asses the collections. In the fourth section a collection management policy was put to use in the reassessing phase of the collections. As a result the non-compliance of the collections was concluded regarding the history of the Balıkesir and the aim of the museum and its name. This conclusion was also shared with visitors of the museum. It was also seen in the graphics that kuvayi milliye collection has a lower rate in all collections of the museum. We can conclude that the number of the kuvayi milliye collection objects should be increased by using collection management. It is also mandatory to take two kind of collections out of the museum. Then we can see that a regional museum is necessary to preserve and exhibit archeological objects with regarding archeological prosperity in the vicinity of Balıkesir. A regional museum will also contribute to prevention of illegal trafficing of archeological objects. Ill