Akdeniz uygarlığındaki kayık ve yelkenli gemilerin plastik açıdan değerlendirilmesi
The Assesment of skiffsand sailing shipsin the mediterranean civilizations from the artistic aspect
- Tez No: 132693
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. M. DOĞAN ÖZGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
11 ÖZET Rapor kapsamında, Akdeniz'e kıyısı olan Mısır, Girit, Miken, Fenike, Kıbrıs ve Yunan uygarlıklarında görülen kayık ve yelkenli gemilerin tarihsel gelişim süreci araştırılmıştır. Günümüzde, ahşap gövdeli gemiler yerine, binlerce beygir gücünde motorlarla çalışan ve yüzbin tonluk çelik bir kütleyi saatte 60 milden fazla hızla götürebilen gemiler yapılmaktadır. İlkel sallardan, yelkenli gemilere kadar olan gelişim sürecini kapsayan bu araştırmada, insan gücünden ve rüzgar gibi doğal bir enerji kaynağından yararlanılan dönemlerin tekneleri konu edilmiştir. Yelkeninden omurgasına kadar, yapımında organik malzemelerin ve insan emeğinin hakim olduğu bu teknelere, etnik ve folklorik özelliklerinin tek bir paydada buluştukları tasarımlarla, yeni bir yorum katılmaya çalışılmıştır. İnsan beyni ve gücünün bir ürünü olan bu tekneler ile onu oluşturan insan bedeni arasında bir bağ kurulmaya çalışılarak, araştırma kapsamı sonucunda oluşturulan tasarımların, gerek kurgusuyla, gerek tasarımıyla gerekse göndermeleriyle birer Akdeniz metaforu halini almaları amaçlanmıştır. Araştırmanın I. Bölümünde, insanoğlunun kültürel gelişimiyle birlikte ilk deniz ulaşım araçları, Akdeniz kültürü ve Akdeniz uygarlı Harındaki ( ki bu Akdeniz uygarlıkları; Mısır, Girit, Miken, Kıbrıs ve Yunan olarak sınırlandırılmıştır.) kayık ve yelkenli gemilerin tarihsel gelişim süreci ele alınmıştır. II. Bölümde ise nesne-sanat formu ilişkisi bağlamında, araştırma konusu olarak seçilen kayık ve yelkenli imgelerinin kullanıldığı farklı sanat dallarından örneklerle birlikte, rapor kapsamında yapılan seramik formların anlatımına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this study has been to investigate the developmental process of skiffs and sailing ships that are seen in Mediterranean civilizations such as Egypt, Crete, Mycenae, Phoenicia, Cyprus and Greek. Instead of wood, today's ships are made out of steel that weighs a hundred thousand tons and they are able to move sixty miles per hour with engines that are worth thousands of horsepowers. This study, having comprised the developmental process from primitive rafts to sailing ships, aims to focus on the ships that are used during the period when the human labor and natural energy sources such as wind had been used. This is an attempt towards to reinterpretation of these ships that are made at hand from organic material, from its sheet to the keel, through designs that combine their ethnic and folkloric features. It has also been attempted to create a link between these ships that are the outcomes of human effort and intelligence; and the human body that constructs it; through this link it has been aimed these designs turn to a Mediterranean metaphor with their fiction, design and reference. In the first section of this study, cultural development of human being, the first maritime transportation and the process of historical development of skiffs and sailing ships in Mediterranean culture and civilization (these civilizations are confined to Egypt, Crete, Mycenae, Cyprus and Greek) have been investigated. The second section presents some samples from different art branches in which the images of skiffs and sailing ships are employed within the context of the link between object-art form, and then the explanations of the ceramic forms that have been done are given.