Edward H. Carr ve William H. Dray'de tarih bilgisinin nesnelliği sorunu
The Objectivitiy Pr oblem of historical knowledge at Edward H. Carr and William H. Dray
  1. Tez No: 132694
  2. Yazar: EBRU BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışma, 'Tarih bilgisi nesnel olabilir mi?' sorusuna felsefi açıdan bir yanıt arama girişimidir. Çalışmanın amacı, kaynağını Ranke'nin ünlü“geçmişi nasılsa öyle göstermek”sözünde bulan, ondokuzuncu yüzyıl po2ativizminin nesnellik tasarımının tarihte neden geçerli olamayacağını, Edward H. Carr ve William H. Dray'in tarih bilimine nereden yola çıkılarak nesnellik kazandırabileceğine ilişkin görüşlerine dayanarak göstermektir. Bu amaçla, çalışmanın birinci bölümünde, tarihçinin tarih bilgisi üretirken ne yaptığım göz önünde bulunduran Carr ile Dray'in nesnellik tasarımları ana çizgileriyle ortaya konacaktır. İkinci bölümde, ondokuzuncu yüzyıl pozitivizminin olgu ve belgelere dayanan nesnellik tasarımı başlıca ıralayıcılanyla gözden geçirilecek, Carr ile Dray'in bu tasarıma yönelttikleri eleştiriler 'tarafsızlık“, ”değerden annıkhk“ ve ”yargıdan kaçınma" gibi temel kavramlar doğrultusunda serimlenecektir. Çalışmanın sonuç bölümünde, ilk iki bölümde ele alman nesnellik tasarımlarının bir değerlendirmesi yapılacak, tarih bilimine doğa bilimlerinin yöntemi model gösterilerek nesnellik kazandırılamayacağı; tarih bilgisinin nesnesinin ne olduğunu ve böyle bir nesneyle ne türden bir bilme etkinliği izlenirse nesnel bir ilişki kurulabileceğini hesaba katan nesnellik tasarımları sayesinde tarihte nesnelliğin olanaklı olabileceği öne sürülecektir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study is an attempt to look for an answer to the question“Can historical knowledge be objective?”from the philosophical point of view. The aim of the study is to demonstrate why the idea of the objectivity of the nineteenth century positivism which finds its origin in Ranke's famous utterance“to show the past as it were”would not be valid in history, by application of Edward H. Carr and William H. Dray's opinions concerning the path to ensure historical objectivity. To achieve this goal, in the first chapter, the outlines of Carr and Dray's ideas of objectivity with respect to what historians do while producing historical knowledge is displayed. In the second chapter, the idea of historical objectivity of the nineteenth century positivism based on fects and documents is exposed through the principal characteristics, together with Carr and Dray's critiques directed to that conception, using the main terms such as“neutrality”,“value-free”and“to abstain from judgement”. In the conclusion chapter, the idea of objectivity discussed in the two chapters are evaluated arguing that objectivity in history can not be acquired by offering the methodology of natural sciences as a model but objectivity in history would be obtained by taking into account what the object of historical knowledge is and the means to follow to constitute an objective relation with such an object.