Eugene Ysaye'nin yaşamı, eserleri, '4 'numaralı solo keman sanatının keman çalma tekniği açısından incelenmesi ve çalışma önerileri verilmesi
Eugene Ysaye's life works and investigation of violin solo sonata number '4' as regards to violin playıng technique and study proposals
  1. Tez No: 132697
  2. Yazar: CEYLAN KABAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERALP, PROF. DR. LEDA CENAZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Keman Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma,“Sanatta Yeterlilik”programı çerçevesinde“Konser ve Resital icra etme”Bölümünde yer alan Eugene Ysaye'nin 4 numaralı Mi mi nör Solo Sonatı'nın icrasının yanı sıra; yaşamını, keman tekniğine getirdiği yenilikleri, konserlerini, eserlerinin keman repertuarındaki yerini, 4 numaralı Solo Sonatı'nın keman çalma tekniği açısından incelenerek daha doğru ve bilinçli icra edilebilmesine yönelik çalışma önerilerini içermektedir. Çalışmada öncelikle Eugene Ysaye'nin yaşamı ile ilgili yazılı kaynaklar ve özellikle kendisiyle birebir ilişki içinde olmuş kişilerin yazdıkları biyografi ve yorumlardan, özel yaşamının sadece sanatıyla ilgili kısımlarından yararla narak; başarısını kanıtlamış bir sanat adamının hangi aşamalardan geçerek zirveye ulaştığını, kişiliğinin ve döneminin diğer müzisyenleri ile olan ilişkileri nin müzisyenliğine ve başarısına etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, 4 numaralı Keman Solo Sonatı incelenerek keman çalma tek niğine göre sağ ve sol eldeki zorluklar belirlenmiş, ilk kez Eugene Ysaye ta rafından kullanılan işaretler açıklanmış, eseri yorumlamaya ilişkin yönlendir melere girmeden icrayı kolaylaştırabilecek çalışma önerileri geliştirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise bestecinin önemli eserleri ile ilgili bil giler, tüm eserleri, aldığı ödül ve unvanlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists the performance of E.Ysaye's E minor solo sonata No. 4,who takes part in 'Concert and Resital Performance', (Section), his life and his renovations he brought to violin technique, his concerts.the place of his works in violin repertoire, investigation of his minor solo sonata No.4 as regards to violin playing technique and proposals for the performance of this sonata in much more conscious and appropriate manner, in the framework proficiency in art programme. The study particularly dwells on the stages of a successful musician had to pass in order to reach to the top, his personality and the effects of his relations with the other musicians of his time to his music and his success, based upon the written sources especially the biographies and comments written by the people who had personal contact with him. İn addition, while investigating the violin solo sonata No.4, the study deals with determining the difficulties in playing with the right and left hand in accordance with the violin playing technique, explaining the signs that were used firstly by E. Y and pointing out proposals that are developed in order to make the performance easy. These proposals do not include directory on the interpretation of the work. The last part of the study includes information about the important works of the composer, his complete works, the titles and awards he won.