Otel ve lokanta işletmelerinin faaliyetlerinde verimler yasasının ölçülmesi ve sonuçları
The Measurement approach to the laws of returns and an application upon the hotel and restaurant establishment
  1. Tez No: 132696
  2. Yazar: LEYLA PİRİ SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
TEŞEKKÜR Öncelikle her zaman beni destekleyen ve eğitimim için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan tüm aileme teşekkür etmek istiyorum. Çalışmam süresince bana tüm anlayışıyla yardımcı olan ve yol gösteren danışmanım sayın Prof. Dr. Ülkü Şişik'e en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Çalışmanın her aşamasında bilgisine başvurduğum, tüm enerjisiyle bana destek olan ve beni yönlendiren, anlayışına ve derin bilgisine her zaman hayran kaldığım sayın Prof. Dr. Hasan Işın Dener' e sonsuz teşekkürler ediyorum. Çalışmanın ampirik kısmındaki katkıları için sayın Doç. Dr. Bahtışen Kavak'a ve sevgili arkadaşım Arş. Gör. Mehmet Eryiğit'e teşekkürlerimi sunuyorum. Bu çalışma esnasında manevi desteklerini benden esirgemeyen sayın Doç. Dr. Semra Güney'e, Yrd. Doç. Dr. Leyla Şentürk Özer'e, Yrd. Doç. Dr. Öznur Aşan' a, çalışmanın düzeltmeleri esnasında bana yardımcı olan Öğr. Gör. Mustafa Kaya' ya ve Uzman Şerife Güran' a, sonsuz teşekkürler ediyorum. Ayrıca bu süreç boyunca beni sabırla dinleyen Gülnihal Doğruyol Aslan'a ve Nükhet Aşkın'a ve her zaman bana çalışma ortamı yaratmak için elinden gelen çabayı gösteren, oda arkadaşım Arş. Gör. Mine Ergün Ömürgönülşen'e de benim hayatımda birer renk oldukları için çok teşekkürler ediyorum. Bana her zaman güvenen ve destek olan, varlığını daima yanımda hissettiğim, bu çalışma esnasında aramızdan ayrılan rahmetli kayınpederim Erdal Sevim'e şükranlarımı sunuyor, kendisini çok büyük bir sevgi ve saygıyla anıyorum. Son olarak, bana her zaman anlayış gösteren, her anlamda destek olan ve bu çalışma boyunca tüm sıkıntılarımı benimle paylaşan eşim Özgür Erdem Sevim'e sonsuz teşekkürler ediyorum.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY The present work primarily consists of a comparative static investigation of Turkish hotel and catering establishments by taking the labour input into account, and by means of the data series comprising yearly cross-sections from 1986 up till 2000. Moreover, with the data covering 1998 - 2000 period, the investigation was repeated for some regional breakdown basing upon provincial data of Ministry of Tourism certified establishments. Increasing, constant and decreasing returns to scale were specified on the basis of the data being periodically compiled by the State Institute of Statistics, out of which the basic data of output and number of workers per unit establishment were derived. The correlation and regression analysis as the main statistical approach was extended to include a thorough examination of heteroscedastic effects on possible numerical conclusions. Results revealed that the countrywide hotel service activity was experiencing first an increasing and then decreasing returns to scale. A rather insecure result due to lack of adequate degrees of freedom, on the other hand, indicated that restaurants were operating rather on the basis of diminishing returns to scale. However, the restaurants at non-coastal areas seemed to operate also with high productivity. The statistical methodology thus employed might also serve as a contribution in method for the preparation of feasibility studies. It might as well be helpful for quantitative investigations underlying the determination of government policy of incentives to promote tourism investments.