The Disintegration of Yugoslavia and its implications on Balkan security
Yugoslavya'nın dağılması ve Balkan güvenliği üzerine etkileri
- Tez No: 132698
- Danışmanlar: DR. EMEL OSMANÇAVUŞOĞLU OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
11 ÖZET Tarih boyunca, milliyetçi ideolojiler devletlerin şekillenmelerinde büyük rol oynamıştır. Yugoslavya kavramı 1 Aralık 1918 tarihinde üç olayın tesadüfi sonuçlarından ortaya çıkmıştır; Güney Slav halklarının birleşme isteği, Osmanlı İmparatorluğu'nun çökmesi ve Habsburg İmparatorluğu'nun dağılması.“Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı”olarak da adlandırılan Birinci Yugoslavya II. Dünya Savaşı'na kadar siyasi hayatını sürdürmüştür. Tito Yugoslavya'sı olarak da adlandırılan İkinci Yugoslavya, II. Dünya Savaşı sırasında Balkanlar'da yaşanan bir iç savaşın zaferi olarak ortaya çıkmıştır. Josip Broz Tito önderliğinde 1945'te kurulan bu komünist diktatörlük“Yugoslav Federasyonu”adı altında altı cumhuriyet ve iki özerk bölgeden oluşmaktadır. İkinci Yugoslavya, siyasi yaşamını popüler lideri Tito'nun 1980'deki ölümüne kadar“kardeşlik ve birlik”idealleri çerçevesinde sürdürmüş, yirminci yüzyılın sonlarına doğru artan milliyetçilik ideolojileri sonucunda 1991 yılında dağılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı Yugoslavya'nın parçalanmasına neden olan bu gelişmeleri ortaya çıkarmak ve parçalanmanın Balkan güvenliğine olan etkilerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT During the history, national ideologies played an important role in the formation of new states. The Yugoslavian case started in December 1, 1918, as a result of the unpredictable confluence of three indispensable circumstances: the desire of the South Slavs to unite, the decay of Ottoman Empire and the dissolution of the Habsburg Empire. The First Yugoslavia which was known as the“Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes”survived until World War II. The Second, or Tito's, Yugoslavia emerged as the result of victory in the wartime civil war. A communist dictatorship under Josip Broz Tito was set up in 1945 named“Socialist Federal Republic of Yugoslavia”consisted of six republics and two autonomous provinces. The Second Yugoslavia survived until the death of Yugoslavian charismatic leader, Tito in a common interest of“brotherhood and unity”. At the end of 20th Century, national ideologies erupted and broke-up the Yugoslav state in 1991. The aim of this master thesis is to analyze the process of the disintegration of Yugoslavia with its main causes and their implications on Balkan security.