Eğitim CD'lerinde grafik tasarım sorunları ve coğrafya dersi için bir CD uygulaması
Graphic design problems in educational CDs and an example CD application for geography lesson
  1. Tez No: 132710
  2. Yazar: ARMAĞAN GÖKÇEARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFÜKAR SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmeler, çeşitli alanlarda yoğun bir biçimde kendini hissettirmekte, köklü değişimlerin temelini atmaktadır. Çağımızın en önemli kitle iletişim araçlarından olan bilgisayar, en yeni teknolojilerden biridir ve bir çok alanda yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. İnsan hayatını kolaylaştıran bilgisayar, eğitimden bağımsız olarak düşünülemez. Eğitime yaptığı pek çok olumlu katkı, bu yeni teknolojinin eğitim-öğretim için çok önemli bir araç olduğunu göstermektedir. Bilgisayarın pek çok öğeyi aynı anda sunma özelliği bir dersin öğretiminde olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır. Bilgisayar ile birlikte kullanılan eğitim CD'lerinin görüntü, ses, canlandırma, video ve etkileşim gibi öğeleri kullanıcıya sunma özelliği dersin anlatımında zengin bir araç olarak kullanılmasını gündeme getirmektedir. Bu zengin araç doğru ve bilinçli kullanıldığı takdirde eğitimin kalitesini yükseltecek, eğitim düzeyi yüksek toplumların yetişmesine ışık tutacaktır. Eğitim CD'leri kullanılarak anlatılan derslerden biri de içerdiği görsel öğeler nedeniyle geleneksel yöntemlerle ifade edilmesi zor bir ders olan coğrafyadır. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler ışığında, uygulama çalışması olarak coğrafya dersinin lise iki öğrencileri için“ Yer Yuvarlağının Yapısı ve Yer Şekillerinin Oluşumu”adlı ünitesi ele alınmıştır. Ünitenin anlatımında içerik olarak MEB'nın ders kitabı kullanılmıştır. Bu çalışmada eğitim CD'lerinde kullanılan, grafik, tipografi, canlandırma, arayüz, etkileşim, buton ve renk öğeleri incelenmiş bu işin doğru ve yanlış tarafları irdelenerek ideal bir eğitim CD'sinin nasıl olması gerektiği konusunda bazı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in technology have been showing itself intensively in various areas, and preparing the basis for foundation of fundamental changes. Computer, which is one of the most important communication tools of the century, is having the latest technology and is being used widespread in many areas. Computer as a facilitating tool for human life cannot be thought to be independent from education. Many considerable positive contributions of this new technology has shown off that computer is a very important tool in education. The property of computer that enables presenting of many elements in the same time is helpful to receive positive results in teaching a course. The property of presenting vision, sound, animations, video and interaction and similar elements of education CDs' is figured out that it can be used as a productive tool for presentation of the course. This productive tool when used in a correct and conscious way the quality of education will be increased and it gives the way for growing up of a high education level community. One of the lessons given by education CDs is geography, which is known to be hard to express by traditional ways of teaching because of containing lots of visual elements. In the light of researches made and the obtained data, geography lesson for high school second year students“Earth sphere's structure and Formation of earth shapes”chapter is selected for application work. MEB's lesson book is used for Chapter's explanations. In this work the graphics, typography, animations, interface, interaction, button and colour elements used in education CDs are investigated and by examining the correct and wrong ways of the work it is led to some consequences and results of how a good education CD must be.