Çocuklara yönelik web sitelerinin grafik tasarım sorunları ve çözüm önerileri
The Graphic design problems of web sites for kids and the solution proposals
  1. Tez No: 132711
  2. Yazar: HAŞİM ARİF BAĞCIVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞURCAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Günümüzde iletişim teknolojileri sürekli gelişmekte ve yenilenmektedir. Buna bağlı olarak gerekli kurallar ve donanımlar sağlandığında, bilgisayarlar arasındaki veri iletişimi ve bilgi paylaşımı da kolaylaşmaktadır. İnternet, gelişen çağımızda sayısı milyonları aşan kullanıcısıyla en çok yararlanılan bir kitle iletişim aracı konumuna gelmiştir. İnternetin doğru ve bilinçli kullanımı sağlandığında kuşkusuz bilgi çağının çocukları da bu teknolojik araçtan yararlanacaktır. Internet, çocuklara öğrenme konusunda sonsuz olanaklar sağlayan bir ortam yaratabilir. Internet aracılığı ile çocuklar başkalarıyla rahatça iletişim kurmakta ve kendilerini ifade edebilmektedirler. Bu çalışma kapsamında internet kullanıcısının çocuk olduğu göz önüne alınırsa, WWW ortamında sunulacak bilgi ve görsel elemanlar da çocukların gelişim düzeylerine uygun özellikler taşımalıdır. Çocuklara yönelik web sitelerinin zengin bir içeriğe sahip olması gerektiği ayrıca grafik tasarımı da uzmanlar tarafından içeriğe uygun görsel çözümlerle sunulması gerekmektedir.“Çocuklara Yönelik Web Sitelerinin Grafik Tasarım Sorunları ve Çözüm önerileri”başlıklı bu çalışmada öncelikle hedef kitle olan çocukların zihinsel, duygusal, bedensel, sosyal ve dil gelişimleri incelenmiştir. Bilgisayar teknolojisinin kullanım alanları araştırılıp çocukların yararlanabileceği ortamlarda dikkat edilmesi gereken kurallar ve öneriler belirlenmiştir. Bu öneriler doğrultusunda WWW ortamında dünyada ve Türkiye'de varolan çocuklara yönelik web site örnekleri renk, yazı ve diğer görsel elemanlar açısından incelenmiştir. Tez çalışmasının uygulama öncesinde çocukların internet hakkındaki düşünceleri ve internetten beklentilerini belirlemek amacıyla bir anket uygulanmıştır. Uygulama projesinde belirlenen sorunlara, görsel çözüm önerileri getirilerek çocukların hoş zaman geçirip eğlenebileceği, kullanımı kolay ve hızlıolan, beklentilerine en yakın içerik ve görselliğe sahip bir web sitesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In our daily life communication technologies are in a state of improvement and renewal. In relation to this, provided convenient rules and mounting, the data communication between computers and knowledge sharing will become easy. In this developing century, with the exceeding number in millions internet has become the most usable communication device. Provided the right and aware use or the internet the children of this knowledge century can benefit from this technologic device. Internet can create an infinite opportunity for the children about learning. By the help of internet children can form relations with others and they can express themselves easily. If we take into consideration that internet user is a child, the knowledge that is presented in WWW setting and visual elements must carry properties for the child's development level. It is necessary for the web sites that are directed to children to have a very rich content besides it must be done by expert specialists in graphic design branch and visual solutions must be developed according to the content. In this thesis titled“The Graphic Design Problems of Web Sites for Kids and The Solution Proposals”as being the target mass children's cognitive, emotive, physical, social and language developments are analyzed. After analyzing the usage areas of the computer technology, in the setting children can take the advantage of the rules that must be taken into consideration and suggestion are determined. In light of these suggestions directed to the children that are existing in the world and in Turkey in the WWW setting web site examples are analyzed according to color, font and other visual aspects. Before the application stage of the thesis the children's opinion about internet and their expectations from internet is determined by giving a questionaire. Bringing visual solutions suggestions to the determined problems in the aplication project a web site which is easily usable and quick, possessing visuality and having nearest content is prepared for children to enjoy themselves by passing good time.