Etkileşimli çokluortam ürünlerinde grafik tasarım sorunları ve bir tasarım önerisi
The Graphic design problems in interactive multimedia products and a sample design of an interactive multimedia CD
  1. Tez No: 113436
  2. Yazar: ERDOĞAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ZÜLFÜKAR SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Teknolojik gelişmelerin, günümüz iletişim araçlarına katkıları gün geçtikçe artmaktadır. Son yılların vazgeçilmez ve hızlı bir şekilde bilgiye ulaşmanın en kolay yolu olan internet ortamı, www (world wide web) sayesinde iletişimi farklı boyutlara taşımıştır. Etkileşimli çokluortamların (inter active multimedia), grafik tasarım ve etkileşimleri sayesinde kullanıcılara sunduğu kolaylık ve rahatlık tartışılmayacak kadar önemlidir. Etkileşimli çokluortam, her tür kurum ve kuruluşa iş sunumları, bilgi dağıtımı, eğitim ve öğretim, fotoğraf albümleri, interaktif kitaplar, referans kitapları ve daha birçok konuda, tüketiciye ulaşma hızında yararlar sağlamak tadır. Hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş olan bu ortam; eğitim, bankacılık, bilgisayar oyunları, internet, tanıtım CD'leri etkileşim ve iletişimin sözkonusu olduğu tüm alanlarda hizmetler sunmaktadır. Etkileşimli çokluortam CD'lerinde de bu durum görülmektedir. Yalnızca bilgiye ulaşmak için kullanılmayan, oyun ve eğitim için de değişik çözümler sunan bu ortam; grafik tasarım desteğiyle, içerisinde barındırdığı, görüntü, ses, metin ögeleriyle şaşırtıcı, keyifli, hızlı ve akılda kalıcı sunumlar yap mamıza önemli olanaklar sağlayabilmektedir. Bu denli etkili anlatım olanaklarına sahip etkileşimli çokluortam CD'lerin de; görsel ve işitsel öğelerin, estetik değerler taşıyan arayüz tasarımları ve etkileşimi tam anlamıyla sağlayabilecek, kullanımları açısından işlevselliği kanıtlanmış tasarım programlarıyla hazırlanıp sunulması, kullanıcı hedef kitlesi üzerinde daha istendik davranışlar yaratacaktır.Nitelikli bir etkileşimli çokluortam CD'sinin hazırlanmasında grafik tasarımcıların yanısıra, görüntü (fotoğraf, illüstrasyon, video...) oluşturan, görüntü-ses işleyen ve metin yazarlarından oluşan uzman bir ekibin görev alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The contribution of the technological improvements to the com- munucation media of today increases rapidly day by day. The internet which is the easisit way to reach the information, carried the communucation to other dimensions via world wide web (www). It is certain that interactive mul timedia offers help, support and comfort to users with its graphic design and interaction. From the little corner shops to big firms, interactive multimedia reaches the consumers quickly in case work presentations, information, distribution, education, photograph albums, interactive books, reference books and much more. This media plays an important role in our lives and serves in the fields of education, banking services, computer games, internet, presentation com pact discs, interaction and communication. This occation can be also seen in interactive multimedia compact discs. Besides from getting information, this media offers different solutions to gaming and education, in addidtion, provides possibilities to make interesting, quick, memorable presentations with the support of graphic design, that includes images, sound and text elements. Having this much effective options interactive multimedia CD's should be composed using the softwares which are directly designed for this busi ness in order to create more desire on the target audience with its aesthetic design and efficient interactivity. A professional work team with audio and visual designers (photography, illustration, video) image editors and essay writers must take part besides the graphic designers while designing a quali fied interactive multimedia CD.