Teknolojik gelişme ve ekonomik büyüme
Technological change and economic growth
- Tez No: 132712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu tezde teknolojik gelişme ve ekonomik büyüme modelleri arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bu çerçevede, Harrod-Domar, Neoklasik ve içsel büyüme modelleri teknolojik gelişme ekseninde analiz edilmiştir. Harrod ve Domar, daha sonraki büyüme modellerinin temelini oluşturan bir büyüme modeli kurmuşlardır. Ancak, bu modele göre gerek ekonominin dengeli bir büyüme patikasma girmesi, gerekse bu dengeli büyümenin sürdürülebilmesi oldukça zordur. Solow, buradan hareketle, daha katı varsayımlar altında, başlangıç koşullan ne olursa olsun ekonominin sürdürülebilir bir dengeli büyüme patikasma gireceği bir model kurmuştur. Modelde, Harrod-Domar büyüme modelinde olduğu gibi, teknolojik gelişme hızı ve nüfus artış oranının toplamı, ekonomik büyüme hızını verir. Ancak, ekonomik büyümeyi sağlayan teknolojik gelişme, dışsal bir değişken olarak alındığından, teknolojik gelişmenin nasıl gerçekleştiği ve nasıl hızlandırılacağı modelde açıklanmayan konular olarak kalır. Ayrıca, ülkeler arasındaki büyük gelir farklılıkları ve ülkelerin neden farklı teknoloji düzeylerinde oldukları modelde yeterince açıklanamayan konulardır. İçsel büyüme modellerinin çıkış noktası, Neoklasik büyüme modelinin bu yetersizlikleridir. Bu modellerde üç temel varsayımda bulunulur. Bunlar; içsel teknolojik gelişme, teknolojik dışsallıkların yarattığı artan getiriler ve biriktirilen faktörlerin artan marjinal verimidir. İçsel büyüme modellerine göre, teknik bilgi stoku ve beşeri sermaye gibi teknoloji üretiminde kullanılan faktörlerin artırılması diğer bir deyişle, AR-GE faaliyetleri ve beşeri sermaye yatınım, teknolojik gelişmeyi ve böylece ekonomik büyümeyi hızlandım. Ayrıca, ülkelerin gelir ve teknoloji düzeyleri arasındaki büyük farkların temel nedenleri, ülkelerin teknoloji üretimindeki farklılıkları ve teknolojik dışsallıklardan yararlanma dereceleri ile açıklanır. İçsel büyüme modelleri Neoklasik büyüme modelinin göz ardı ettiği ve yeterince11 açıklayamadığı bu konulara açıklık getirerek ekonomik büyüme literatürüne büyük bir katkı yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this thesis, the relationship between technological change and economic growth has been studied. For this purpose, Harrod-Domar, Neoclassical and endogenous growth models have been analyzed with the main emphasis on technological change. Harrod and Domar introduced a model that has become the basis for the successive growth models. However, according to this model, both the convergence of the economy to a balanced growth path and the sustainability of this path are quite difficult to attain. Solow, by noticing this fact, suggested a model whereby the economy converges to a sustainable balanced growth path whatever the initial conditions are, but under stronger assumptions. As in the Harrod-Domar growth model, the sum of the rate of technological change and the population growth rate gives the rate of economic growth in Solow' s model. However, because of the fact that technological change, which maintains economic growth, is assumed to be exogenous, the way technological change occurs and how it can be accelerated remain unexplained. Besides, the great income differences between countries and why countries are at different levels of technology are the issues that cannot be explained properly. The starting point of endogenous growth models is the shortcoming of the Neoclassical growth model. These models have three basic assumptions, which are endogenous technological change, increasing returns to scale, which occur as a result of technological externalities, and increasing marginal rate of return of accumulated factors. According to endogenous growth models, increasing the factors that have been employed in the production of technology, such as technical knowledge stock and human capital, in other words R&D activities and human capital investments, accelerate technological change and thus economic growth. Moreover, the basic reasons of the great differences of the countries' levels of income and levels ofIV technology are explaining by their differences in production of technology and how they benefit from technological externalities. By clarifying these issues, which the Neoclassical growth model has omitted and by explaining the real world conditions endogenous growth models have made considerable contributions to the economic growth literature.