Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın madde yanlılığı açısından incelenmesi
The Investigation of the student selection and placement examination for secondary education in terms of item bias
- Tez No: 132714
 - Danışmanlar: PROF. DR. PETEK AŞKAR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2001 yılı düzenlemiş olduğu Orta Öğretim Kurumlan - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda yer alan maddeler, testi alan öğrencilerin cinsiyeti ve yerleşim yeri alt gruplarına göre diferansiyel madde fonksiyonları açısından incelenmiştir. Araştırmada 553 495 öğrencinin 100 maddeye verdiği yanıtlar ele alınmıştır. Her biri 25 maddeden oluşan Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler alt testleri üzerinde çalışılmıştır. Diferansiyel Madde Fonksiyonunun (DMF) araştırılması için Mantel- Haenszel test istatistiği ile lojistik regresyon modellerinden yararlanılmıştır. Aynı zamanda alt testleri oluşturan maddelerin madde karakteristikleri, klasik test kuramı ve örtük özellikler kuramı üzerine kurulu modeller yardımı ile kestirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, Türkçe ve sosyal bilimler alt testlerinde DMF olmadığı gözlenmiştir. Matematik alt testinde ise cinsiyete ve yerleşim yerlerine göre DMF içeren birer adet maddeye rastlanmıştır. Aynı şekilde fen bilimleri alt testinde, cinsiyet alt grubuna göre 2 adet maddede DMF gösterdiği gözlenmiştir. Elde edilen DMF'larının madde etkisinden mi (gruplar arası gerçek farklılıklar) yoksa madde yanlılığından mı kaynaklandığı araştırılmıştır. Bulgularda ortaya çıkan bir diğer önemli nokta ise, yerleşim bölgeleri açısından elde edilmiştir. Yerleşim bölgelerinin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyindeki farklılıklar arttıkça alt testlerdeki bütün maddeler DMF eğilimi taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
u SUMMARY In this study, The Student Selection and Placement Examination for Secondary Education Institutions by Ministry of Education test items was examined according to student gender, student settlement region in terms of differential item function. Responses of 553495 student 100 test item was considered in this study. It was studied four subtest including 25 items namely Turkish, Mathematics, Naturel Sciences and Social Sciences. To examine Differential Item Functioning (DIF), it was used Mantel- Haenszel statistics and logistic regression models. Moreover item characteristics of items of subtests was estimated by statistical models based on classical testing theory and latent trait theory. According to findings in this research, DIF was not observed in both Turkish and social sciences subtests. However in mathematic subtest DIF was detected for two item according to gender and settlement region. Also in Naturel Sciences subtest DIF was detected for two item according to gender. It was investagated if DIF arised from item impact that're true difference among subgroups or item bias The other important findings is about of settlement region. As differences between of settlement regions' sosyo-economical levels arise all items in subtest have tendency of DIF.