Siyasi afişlerin göstergebilim açısından incelenmesi Cumhuriyetçi Türk Partisi için siyasi afiş çalışmaları
Semiological analysis of political posters political poster works for the Republican Turkish Party
  1. Tez No: 132724
  2. Yazar: GAMZE ANIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞURCAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
11 ÖZET İnsanoğlunun varoluşundan günümüze kadar iletişime gereksinim duyduğu ve yaşamının her alanında iletişim olanaklarından yararlandığı bilinmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle, iletişim çağının en çarpıcı dönemini yaşadığımız bugünlerde, grafik tasarım, çağdaş iletişimi sağlayan en etkin araçlardan biri olarak tanımlanabilir. İletişimi sağlayan önemli grafik ürünlerden biri de afişlerdir. Günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız afişler, en genel anlamda bir malı, hizmeti, düşünceyi, duyuruyu tanıtmaya yarayan grafik objeler olarak tanımlanmaktadır. Siyasi afişin bir türü olan seçim afişleri, kampanyalarda kullanılan ve hedef kitlesi seçmenler olup, herhangi bir partiye oy kazandıracak nitelikteki afişler olarak bilinmektedir. Bu nedenle, genel anlamda afişin en belirgin özelliği olan mesaj iletme, seçim afişleri için de geçerli olup, mesajı hedef kitleye doğrudan iletmesi ön koşuldur. Bundan dolayı, seçim afişi tasarımında kullanılacak görüntü, tipografi, slogan, - x partisinin çizgisi doğrultusunda - doğru olarak seçilmelidir. Tasarımda kullanılacak her öğe, birer gösterge olduğundan, seçim afişlerinin amacı bağlamında etkin rol oynamaktadır. Bu çalışmada, 1983 sonrası K.K.T.C'de, seçim dönemlerinde kullanılan afişler göstergebilim açısından incelenmiş ve kullanılan afişlerin, söz konusu partilerin çizgileri doğrultusunda ne kadar başarılı olduğu araştırılmıştır. Uygulama çalışması olarak. K.K.T.C'de çalışmalarını sürdüren Cumhuriyetçi Türk Partisi için, Aralık 2003'te, K.K.T.C'de yapılacak genel seçimlere yönelik afiş tasarımı yapılmış ve nitelikli seçim afişi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY It is known that communication is needed and being used in every field of life from the times of existence of mankind until today. Graphic designs can be defined as the most efficient tool providing contemporary communication as by the develop of the technology, we are living the golden times of the communication periods. Posters are the most important graphic product that provides communication. Posters that we run into during our day life are defined as the graphic objects that generally helps to get information about a property, a service, a thought or an announcement. Election posters, a kind of political posters, are better known as the posters that are used in the campaigns and aimed to the voters so any party can gain votes from them. By this reason, in general The message transmission, the most specific characteristic of the posters, is valid for the political posters as well and it is pre conditioned by transmitting the message directly to the aimed people. Because of this reason, the image, typography and slogan must be selected carefully parallel to the political line of any political party X. In this study, the posters that had been used after 1983 in elections of T.R.N.C. were examined by semiotics and due to the political lines of the parties, the success of the posters that were used was researched. As a practice study, poster designs are made for the general elections that are going to be in December 2003, for The Republican Turkish Party carrying out their political life in T.R.N.C and suggestions are made for a qualified election poster.