ÖSS hazırlık kursuna devam eden öğrencilerin depresyon düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
The Depression levels of students who were attending to the course of university exam were studied on the analysis of some variables
  1. Tez No: 132723
  2. Yazar: ÖZLEM MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, ÖSS hazırlık kursuna devam eden öğrencilerin depresyon düzeyleri bazı değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma 2001-2002 eğitim-öğretim yılında, Ankara merkez ilçelerinde üniversite sınavına hazırlanmak için dershanelere devam eden 683 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin depresyon düzeylerini ölçmek için T. Beck, Rush, Shaw, ve Emery tarafında 1978 yılında geliştirilen ve Hisli tarafından 1988 yılında Türkçe'ye uyarlanan Beck Depresyon Envanteri ve bazı değişkenlerle ilgili bilgi toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, bağımsız değişkenler kişisel ve ailesel değişkenler ile öğretim yaşantısıyla ilgili değişkenler olarak iki grupta toplanarak Çok Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. ANOVA sonucunda F değeri anlamlı bulunan değişkenlere ilişkin grupların ortalamaları arasındaki farklar Newman-Keuls ile test edilmiştir. Ortalamalar arasındaki farkın anlamlılık kontrolü için hata payı en çok.05 olarak alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: ÖSS hazırlık kursuna devam eden öğrencilerin cinsiyet, algılanan sosyo-ekonomik düzeyi, üniversite sınavına kendini hazır hissetme derecesi, üniversiteye girme konusundaki düşüncesi ve duygu ve düşüncelerini aile ile paylaşma derecesi değişkenlerine göre Beck Depresyon Envanterinden aldıkları puanlar manidar olarak farklı bulunmuştur.Ill ÖSS hazırlık kursuna devam eden öğrencilerin; Kardeş sayısı, yerleşim yeri, uyku düzeni, beslenme düzeni, sosyal faaliyetlere katılma sıklığı, fiziki görünüşlerinden memnuniyet derecesi, ailede yaşanan tartışmaların sıklığı, algılanan anne baba desteği, lise türü, okuldaki alanları, alanlarından memnuniyetleri, lise başarı durumu, lise öğretmenlerinden memnuniyet derecesi, seçilecek üniversite programın belirginlik derecesi, sınava kaçıncı kez girildiği değişkenlerine göre Beck Depresyon Envanterinden aldıkları puanlar manidar olarak farklı bulunmamıştır. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve bulgular doğrultusunda, gelecekte yapılabilecek araştırmalarla ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerle ilgilenen okul psikolojik danışmanlarına, eğitimcilere, ebebynlere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In the research, the depression levels of students who were attending to the course of university exam were studied on the analysis of some variables. This research was formed with 683 students who were attending to the course of university exam in Ankara during 2001-2002 education year. In order to evaluate depression levels of students, Beck Depression Inventory was developed by Beck, Rush, Shaw and Emery in 1978 and was translated into Turkish by Hisli in 1988 and personal questionnaire was prepared by the researcher for collecting data concerning some variables were used in this research. Independent variables connected in two groups related to personal, regarding to family and teaching life were applied in data analysis. Multiple Variance Analysis (ANOVA) was used for the data analysis. The signifance levels between groups according to F values were tested by Newman-Keuls Test. The signifance level was accepted as.05 all statistical analysis. The points which the students got from Beck Depression Inventory regarding to the variables of their sex, the perceived socio-economic level, the feeling of being ready for university exam, the idea of wining the university exam and sharing his/her emotions and ideas with parents were found different significantly. The points which the students got from Beck Depression Inventory regarding to the variables of their number of siblings, dwelling, the durationof daily sleeping, the system of nutrition, the frequency of social activities, the satisfaction from physical appearance, the frequency argument in family, perceived support of parents, the type of high school, the branch at school, the satisfaction of their branch, the success of high school, the number of joining university exam, the satisfaction level from high school teacher, the clearness of desired university program, weren't found different significantly. The results were discussed in the light of existing literature. The proposals which will be done for future research were presented. In addition to this some proposal, school psychological counselor, educators and parents who were dealing with the students attending to the course of university exam were presented suggestions.