Ankara ili orta öğretim kurumlarında çalışan alandan ve alan dışından rehber öğretmenlerin mesleki etkinliklerine ilişkin görüşleri ve sorunları
Views regarding the professional activities and problems of guidance teachers within and outside the field working in secondary schools in Ankara province
  1. Tez No: 132726
  2. Yazar: SEVDA ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu araştırma, orta öğretim kurumlarında çalışan alandan (psikolojik danışma ve rehberlik, eğitimde psikolojik hizmetler ve psikoloji) ve alan dışından rehber öğretmenlerin rehberlik ve psikolojik danışma etkinliklerine ilişkin görüşlerini karşılaştırmak ve rehber öğretmenlerin meslekî etkinliklerini yerine getirememe nedenlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni, 2001-2002 öğretim yılında Ankara ilinin orta öğretim kurumlarında çalışan 245 rehber öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen Rehberlik ve Psikolojik Danışma Etkinliklerini Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama aracı 2001-2002 öğretim yılı bahar döneminde Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Ankara İli orta öğretim kurumlarında çalışan 245 rehber öğretmene uygulanmış ve toplanması sağlanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS 10.0 Paket Programı kullanılmıştır. Bu doğrultuda aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzdeler çıkartılmıştır. Araştırmada, verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular iki başlık altında verilmiştir. 1. Alandan ve Alan Dışından Rehber Öğretmenlerin On Hizmet Alanına İlişkin Görüşlerine Ait Bulgular Araştırmaya katılan alandan ve alan dışından rehber öğretmenlerin rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin sınıflandırdığı on alt kategoriye ilişkin görüşlerine ait aritmetik ortalamalarda iki alan (oryantasyon, çevre ve veli) dışında diğer sekiz kategoride, alandan olan rehber öğretmenlerin ortalamaları, diğerlerinkinden yüksek olduğu görülmüştür. 2. Rehber Öğretmenlerin Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetlerine İlişkin Görevleri Yerine Getirememe Nedenlerine Ait BulgularRehber öğretmenler; - Birinci sırada sınıf öğretmenlerinin rehberlik hizmetlerine yaklaşımını, - İkinci sırada velilerin rehberlik hizmetlerine yaklaşımını, - Üçüncü sırada okulun yakın çevresinde öğrencinin yönlendirilebileceği kurumun/kurumların bulunmayışını ve rehberlik hizmetleriyle ilgili hizmet içi eğitimlerin yetersizliğini, ortaya koymuştur. Araştırma bulguları, rehber öğretmenlerle ilgili daha önce yapılmış araştırmaların bulgularıyla tartışılıp yorumlanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda rehber öğretmenlerin rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini etkin olarak yürütebilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevzuatında ve- personel politikasında düzenlemeler yapması gibi birtakım geleceğe yönelik önerilerde bulunulmuştur. **.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study was done to compare views regarding guidance and counseling activities of guidance teachers in secondary schools who graduate from the fields of Psychological Counseling and Guidance, and Psychological Services In Education and Psychology with teachers who graduate from other fields. In addition, another objective of this study is to determine why guidance teachers are not to be able to do their vocational activities. Total population of the study is 245 guidance teachers who work in secondary schools of the province Ankara in the 2001-2002 school year. In the study, Scale for Evaluation of Guidance and Counseling Activities developed by researcher was used. Educational Directorate of Ankara implemented the instrument for data gathering on 245 guidance teachers who work in secondary schools of the province Ankara in spring term of the 2001- 2002 school year. In addition, it gathered the instruments. Statistical Package for The Social Sciences (SPSS) 10.0 software was practised to analyse gathered data in the study. In this direction, the mean, the standard deviation, the frequency and the percentages were obtained. In the study, findings that were provided at the end of analyse are given under two titles: 1. Findings related to the views about ten categories of services of guidance teachers who are from the field and not-from the field. It was seen that the means of guidance teachers who are from the field in eight category except from two category (orientation and environment and parents) are higher than the means of guidance teachers who are not-from the field, in the means related with the views about ten sub category of guidance and psychological counseling services of guidance teachers who participated in the study.IV 2. Findings related to reasons of guidance teachers not to be able to service psychological counseling and guidance. They showed that;. firstly attitudes of class teachers about guidance services, » secondly attitudes of parents about guidance services, 9 thirdly there is not an institution/agency to orient students in the near environment of school and lack of in service training for guidance services. Research findings were interpreted by discussing about findings of former studies related to guidance teachers. In the direction of these findings, some recommendations such as making new arrangements in regulation and staff policy of Ministry of National Education (MONE) for the future were presented to MONE to conduct guidance and counselling services in an effective manner by guidance teachers.