A Textbook on teaching language skills for ELT studensts in faculties of education in Turkey
Türkiye'deki eğitim fakültelerinin İngiliz dili öğretmenliği öğrencileri için dil becerileri öğretimi üzerine bir kaynak kitap
  1. Tez No: 132733
  2. Yazar: SEVİL ALTIKULAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Son yıllarda politikada, ticarette, turizmde, eğitimde ve benzeri konularda kaydedilen ilerlemelere paralel olarak yabancı dil öğrenimine, uluslar arası dil kabul edilmesi nedeniyle özellikle İngilizce öğrenimine olan talep daha da artmıştır. Bilinmektedir ki bir dili tam olarak öğrenmek, o dilde okuduğunu ve dinlediğini anlamak, yazılı ve sözlü olarak kendim ifade edebilmek demektir. Türkiye'deki durum göz önüne alındığında, öğrencilerin yabancı dil öğreniminin, ne yazık ki, sınıftaki olanaklarla sınırlı olduğu açıktır. Bu da yabancı dil öğretmenlerine büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Bu öğretmenlerin, öğrencilerinin hedef dilde dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini geliştirebilmeleri için bir rehbere ihtiyaçları vardır. Bu çalışma, Türkiye'deki üniversitelerin eğitim fakültelerinin İngilizce Öğretmenliği bölümünde okuyan yabancı dil öğretmeni adaylarına yönelik olarak dil becerileri öğretimi dersi; (İDÖ 357) Dil Becerilerinin Öğretimi için önerilen bir kaynak kitaptır. Girişin ardından gelen ilk dört bölüm, dört dil becerisi ve öğretimi hakkında bilinmesi gereken temel bilgilere ayrılmıştır. Altıncı bölümde öğretmenin ders esnasında sırasıyla yapması gerekenler üzerinde durulmuş ve bunlar çok sayıda örnekle desteklenmiştir. Yedinci bölümde öğretmen adayları ne zaman ve ne şekilde dönüt vermeleri gerektiği konusunda bilgilendirilmektedirler. Son olarak sekizinci bölümde de dört beceriyi birleştiren ve üç seviyede (başlangıç, orta ve ileri) hazırlanmış örnek ders planlan bulunmaktadır. Görüldüğü gibi bu çalışma, dört dil becerisini de içermesi ve konuyla, ilgili tüm noktaların özüne değinmesi açısından piyasadaki diğer bir çok kaynaktan ayrılmakta ve çalışmada sunulan bilgilerin öğretmenlere yol gösterici olduğuna inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with parallel to the developments in politics, trade, tourism, education, etc., the demand for learning a foreign language, especially for learning English since it is regarded as an international language, has increased so much. It is known that learning a language means comprehending what you read and listen in that language and being capable of expressing yourself in writing and speaking. When the situation in Turkey is taken into account, it is clear that learning a foreign language is, unfortunately, restricted to the facilities in the classroom. This burdens foreign language teachers with a lot of responsibility. These teachers need a guide to improve their students' listening, speaking, reading, and writing skills in the target language. This study is suggested as a textbook on teaching language skills, (İDÖ 357) The Teaching of English Language Skills, for the foreign language teacher candidates in ELT (English Language Teaching) departments of faculties of education in Turkish universities. The first four chapters following the introduction are devoted to basic principles of four language skills and teaching of these skills. In the sixth chapter, the stages that the teacher should pass through during a lesson are centered on and they are supplied with many examples. In the seventh chapter, teacher candidates are informed about when and how to give feedback. Finally, in the eighth chapter, there are three sample integrated lesson plans prepared for three levels (elementary, intermediate, and advanced). As it is seen, this study is different from many other sources on the market for it involves four language skills and for it is to the point in terms of everything about the subject, and it is believed that what is presented throughout the study will guide the teachers.