The attitudes of teachers and student towards cultural themes in headway series (elementary and pre-intermedia)
Öğrenci ve öğretmenlerin headway ders kitabındaki kültürel elemanlara karşı olan tutumları
- Tez No: 160385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
1Îİ ÖZET GÖÇGÜN, Gülsen Öğrencilerin ve Öğretmenlerin Headway Ders Kitabındaki Kültürel Elemanlara Karşı Tutumları Yüksek Lisans Tezi Ankara, 2005 Dile ve dil öğreniminin kültürel yönlerine artan ilgi, hem ideolojik hem de metotsal boyutlara sahip olan İngiliz Dili Öğretimi topluluğu için bir güçlük teşkil etmektedir. İngiliz dili öğretimi malzemelerine kültürel elemanların da dâhil edilmesi ya da eğer dâhil edilecekse bunun ne ölçüde olacağı konusunda karşıt görüşler vardır. Bugün hazır bulunan çoğu malzeme, yabancı dil ve“kültür”metotları, günümüz öğrencisinin ihtiyaçları, küresel durum, İngilizce'nin konumu vb. gibi konulara yönelik durum ve yaklaşımlar içermemektedir. Günümüz dünyası sadece çok yönlü kültürlerden değil, ayrıca kültüre yönelik çok yönlü yaklaşımlardan oluşmaktadır. Fakat hangi materyallerin bulunması gerektiği ve bunların ne şekilde kullanılacağı konusunda bir belirsizlik vardır. Hedef kültür, yerli kültür veya uluslararası kültür gibi bir takım kültürel yönlerin dil öğretimi sürecinde tesadüfen ele alınmasına rağmen, yayınlanan 'yabancı dil olarak İngilizce' malzemelerinde dile ait seçimlerin yer, durum, konum ve amaç gibi sebeplerle belirlendiği durumların sistematik olarak ele alınmasına dair hiçbir çaba yoktur. Bu nedenle bu tezin temel amacı, Türkiye'de yabancı dil olarak İngilizce ders kitabı olan ve yaygın bir şekilde okutulan Headway serisini (Elementary ve Pre- intermediate) analiz etmek ve bu serideki kültürel konular, etkinlikler ve alıştırmalar temel alınarak öğretmen ve öğrencilerin bu unsurlara olan tutumunu ortaya çıkarmaktır. Bu tezin edebiyat taraması bölümünde kültürün tanımları verilecektir. Hem ikinci hem de yabancı dilde bulunan kültür ve dil arasındaki bağlantı kısaca özetlenecektir. Yabancı dilde kültürün yeri detaylı bir şekilde açıklanacaktır; dört dil yetisinde (dinleme, konuşma, yazma ve okuma) ve de dilin iki alanında (dilbilgisi ve kelime bilgisi) kültürü hangi konularla, nasıl ve niye öğreteceğimize yer verilecektir. Bu bölüm, öğretmenler ve öğrencilerin, kültürü öğretme ve öğrenmeye yönelik sahip olabilecekleri tutum türleri ile devam edecektir. Bu bölümün ardından, ingiliz dili öğretimi malzemelerinde yer alan kültürü öğretmeye yönelik farklı yaklaşımlar irdelenecektir. Üçüncü bölümde, Headway ders kitabı (Elementary ve Pre- intermediate), kültürel konular, etkinlikler ve alıştırmalar temel alınarak ayrıntılı bir şekilde analiz edilecektir. Dördüncü bölüm bu tezin metodunu açıklayacaktır. Öğrencilerin veIV öğretmenlerin Headway' deki (Elementary and Pre-intermediate) kültüre! elemanlara karşı olan tutumunu ele alan anket sonuçlan beşinci bölümde sunulacak ve tartışılacaktır. Son bölüm anket sonuçlarından araştırmacının vardığı sonuçlan ele alacaktır. Üç üniversitenin yabancı dil sınıflarında yapılan bu çalışmadan çıkan sonuçların odak noktası, bu üniversitelerdeki yabancı dil öğrencilerinin bugünkü ve gelecekteki muhtemel ihtiyaçları ve de bu ihtiyaçları karşılayabilen veya karşılayamayan ders kitapları (Headway-Elementary ve Pre -intermediate) aracılığıyla edindikleri kültüre yönelik tutumları üzerinde olacaktır. Bu bölümde konuyla ilgilenenlere daha sonra yapılacak olan araştırmalar için yol gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GÖÇGÜN, GüSşen The Attitudes of Teachers and Students Towards Cultural Themes in Headway Series (Elementary and Pre-intermediate) Master's Thesis Ankara, 2005 The growth of interest in language and cultural aspects of language learning presents a challenge to the English Language Teaching community, which has both ideological and methodological dimensions. There are opposing views on whether to include cultural elements in ELT materials or not and on to what extent we should include these elements. Many materials currently available do not reflect current concerns and approaches in terms of FL and 'culture' methodologies, the needs of the contemporary learner, the global situation, and the status of English, and etc. Today's world is not only one of multiple cultures but multiple approaches to culture. There is uncertainty however as to what materials should be available and how they should be used. Although some of the cultural aspects such as target culture, native culture or cross-culture are addressed incidentally in the course of language teaching, there have been hardly any attempts in published EFL materials to deal systematically with the ways in which linguistic choices are constrained by setting, situation, status and purpose. Therefore, the main aim of this thesis is to analyze Headway series (Elementary and Pre- Intermediate), a widely used EFL course- book in Turkey, and to unearth the attitudes of teachers and students towards cultural elements based on the cultural topics, activities and exercises in these series. In the Review of Literature part, definitions of culture will be given. The link between culture and language, both in second and foreign languages will be briefly summarized. The place of culture in foreign language will be explained in detail; 'what', 'why' and 'how' we teach culture in four language skills (listening, speaking, reading, and writing) and two language areas (vocabulary and grammar) will be covered. This chapter will dwell on the kinds of attitudes teachers and students may have towards teaching and learning culture. After this part, different approaches to teaching culture in English language teaching materials will be focused on. In the third chapter, the course-book Headway (Elementary and Pre-intermediate) will be analyzed in detail with respect to the cultural themes, activities and exercises. The fourth chapter will present the methodology of this study. The results of the questionnaire.VI which focuses on the attitudes of teachers and students towards cultural elements in Headway (Elementary and Pre-Intermediate) will be presented and discussed in the fifth chapter. The last chapter will deal with the conclusions the researcher have drawn from the results of the questionnaire. The focus of the conclusions drawn from this study, which was carried out in foreign language classrooms of three universities, will be on the present and future needs of FL learners in those universities and their attitudes to 'culture' via their textbooks (Headway- Elementary and Pre-intermediate), which may or may not help deliver those needs. In this chapter, those who are interested in this subject will also be provided with some implications for future research.