Anlamlandırma stratejisinin ilk okuma yazmaya etkisi
The Effect of elaboration strategy on the first-grade reading and writing
  1. Tez No: 132734
  2. Yazar: NURETTİN AYDINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretimde Program Geliştirme ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
ÖZET Bu araştırma, anlamlandırma stratejisinin ilk okuma yazmaya etkisini sınamıştır. Anlamlandırma stratejisinin etkinliklerinde; eski ve yeni bilgi arasında bağ kurma, zihinsel imge, sorulaştırma, analoji, işitsel destek, görsel ve uzamsal destek, kavramayı izleme gibi öğelerle destekli öğretim işe koşulmuştur. Bu araştırma, 2001-2002 öğretim yılında ve Ankara İli Etimesgut İlçesi Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu 'nda uygulanmıştır. Toplam 90 birinci sınıf öğrencisi üzerinde yürütülen bu araştırmada“ön-test son-test kontrol gruplu”deneysel desen kullanılmıştır. Gruplar seçkisiz yolla deney ve kontrol grubuna atanmıştır. Gruplar; okulöncesi eğitim, takvim yaşlan ve dil yeteneği değişkenleri açısından kontrol edilmiştir. Deney grubunda, araştırmacı tarafından geliştirilen“anlamlandırma stratejisi öğretim programı”kullanılmıştır. Kontrol grubunda geleneksel öğretim devam etmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler t-Testiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın verileri; 1. birinci dönem sonunda sesli okuma becerisi ve söyleneni yazma becerisi gözlem değerlendirme araçları, 2. ikinci dönem sonunda ise sesli okuma becerisi ve söyleneni yazma becerisi gözlem değerlendirme araçları, okuduğunu kavrama testi, tümce farkındalık testi, sözcük farkındalık testi, ses ya da hece farkındalık testi ve yazım kuralları farkındalık testi aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. Anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubu ve geleneksel öğretimle yürütülen kontrol grubu arasında birinci dönem sonu sesli okuma becerisi erişi düzeyi açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu fark, anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubunun lehindedir. 2. Anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubu ve geleneksel öğretimle yürütülen kontrol grubu arasında birinci dönem sonu söyleneni yazma becerisi erişi düzeyi açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu fark, anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubunun lehindedir. 3. Anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubu ve geleneksel öğretimle yürütülen kontrol grubu arasında ikinci dönem sonu sesli okuma becerisi erişi düzeyi açısından anlamlı bir etkileşim bulunmamıştır. 4. Anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubu ve geleneksel öğretimle yürütülen kontrol grubu arasında ikinci dönem sonu söyleneni yazma becerisi erişi düzeyi açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu fark, anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubunun lehindedir. 5. Anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubu ve geleneksel öğretimle yürütülen kontrol grubu arasında ikinci dönem sonu okuduğunu kavrama erişi düzeyi açısından anlamlı bir etkileşim bulunmamıştır.II 6. Anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubu ve geleneksel öğretimle yürütülen kontrol grubu arasında ikinci dönem sonu tümce farkındalık erişi düzeyi açısından anlamlı bir etkileşim bulunmamıştır. 7. Anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubu ve geleneksel öğretimle yürütülen kontrol grubu arasında ikinci dönem sonu sözcük farkındalık erişi düzeyi açısından anlamlı bir etkileşim bulunmamıştır. 8. Anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubu ve geleneksel öğretimle yürütülen kontrol grubu arasında ikinci dönem sonu ses ya da hece farkındalık erişi düzeyi açısından anlamlı bir etkileşim bulunmamıştır. 9. Anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubu ve geleneksel öğretimle yürütülen kontrol grubu arasında ikinci dönem sonu yazım kuralları farkındalık erişi düzeyi açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu fark, anlamlandırma stratejisini kullanan deney grubunun lehindedir. Sonuç olarak, ilk okuma yazma ediniminde anlamlandırma stratejisinin erişi düzeyine etkisi toplam dokuz denence üzerinde sınanmıştır. Bu araştırmada, toplam dokuz denencenin dördünde anlamlı bir fark bulunmuştur, buna karşın beş denencede anlamlı bir fark bulunmamıştır. Hem birinci hem de ikinci dönem sonunda anlamlandırma stratejisi söyleneni yazma becerisi erişi düzeyinde anlamlı bir fark yaratmıştır. Anlamlandırma stratejisi birinci dönem sonu sesli okuma becerisi erişi düzeyinde anlamlı bir fark yaratırken, ikinci dönem sonunda sesli okuma becerisi erişi düzeyinde anlamlı bir fark yaratmamıştır. Anlamlandırma stratejisi geleneksel öğretime göre birinci dönem sonu sesli okuma becerisi erişi düzeyi açısından; noktalama işaret ve vurgularına uygun ses tonuyla, tümceyi bir bakışta ve hecelemeksizin, tümceyi bir bütünlük kapsamında okuyarak, sözcük, hece ve sesleri tam ve eksiksiz, akıcı, güzel ve konuşur gibi okuma davranışlarını daha çok gösterdikleri sonucuna varılmıştır. Anlamlandırma stratejisi geleneksel öğretime göre birinci dönem sonu“söyleneni yazma becerisi”erişi düzeyi açısından; dilbilgisi kuralları (tümcenin ilk harfi büyük ve sözcükler arasına uygun boşluk koyma gibi) ve noktalama işaretlerine uygun, tümce, sözcük, hece ve harfleri tam ve eksiksiz, düzgün, akıcı ve güzel yazma gibi davranışları daha çok gösterdikleri sonucuna varılmıştır. Anlamlandırma stratejisi geleneksel öğretime göre ikinci dönem sonu sesli okuma becerisi erişi düzeyi açısından; materyali uygun uzaklıkta tutarak, parmakla ya da herhangi bir şeyle izlemeksizin, vücudu (el, kol, baş, ayak... gibi) sallamaksızın, noktalama işaretlerine uyarak, anlama göre konuşur gibi sesi tonlayarak ve vurgulayarak, sözcük ve heceleri duraksamadan ya da tekrar etmeksizin tümceyi bir hamlede okuma gibi tüm davranışları göstererek ya da yansıtarak okumada tüm sözcük, hece ve sesleri doğru ve eksiksiz, akıcı ve gereksiz duraksamalar yapmadan okuma gibi davranışlarda benzerlikler görüldüğü sonucuna varılmıştır. Anlamlandırma stratejisi geleneksel öğretime göre ikinci dönem sonu söyleneni yazma becerisi erişi düzeyi açısından; dilbilgisi kuralları, örneğin tümcenin ilk harfini büyük yazma, tümceden sonra büyük harfle başlama, sözcükler arasına uygun boşluk koyma, mi soru ekini ayrı yazma, tümcenin sonuna nokta ya da soru işareti koyma, virgülü tümcenin anlamına göre kullanma, özel isimlere getirilen ekleriIll kesme işareti ile ayırarak yazma, satır sonuna sığmayan sözcükleri uygun heceden ayırma ve alttaki satırla birleştirmek için birleştirme çizgisini kullanma, tümce, sözcük, hece ve harfleri tam ve eksiksiz, düzgün, akıcı ve güzel yazma davranışlarını daha çok gösterdikleri sonucuna varılmıştır. Anlamlandırma stratejisi geleneksel öğretime göre ikinci dönem sonu yazım kuralları farkındalık erişi düzeyi açısından öğrencilerin olumlu yönde değiştiği sonucuna varılmıştır. Anlamlandırma stratejisi geleneksel öğretime göre ikinci dönem sonunda; sesli okuma becerisi, okuduğunu kavrama, tümce farkındalık, sözcük farkındalık, ses ya da hece farkındalık erişi düzeyi açısından benzer etkilere eriştikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research has tested the effect of elaboration strategy on the first-grade reading and writing. Within the activities of elaboration strategy, education supported with elements such as establishing bonds between the old and new knowledge, mental image, forming questions, analogy, auditory support, visual and spatial support, and comprehension monitoring has been taken into consideration. This research has been carried out at Hasan Ali Yücel Elementary School in the district of Etimesgut and province of Ankara within the educational term of 2001- 2002. In this research, which was carried out totally with 90 first-grade students, the experimental design of“pretest - posttest control group”has been used. The groups have been assigned randomly to the experimental and control groups. The groups have been controlled by means of the preschool education, calendar age and language ability variables.“Educational program of elaboration strategy”devised by the researcher has been used in the experimental group. Tradational education has continued within the control group. The data obtained from the research have been analyzed with the t-Test analysis. Research data have been obtained: 1. through the observation evaluation devices for the aloud reading ability and the ability to write what is told at the end of the first semester; and 2. through the observation evaluation devices for the ability to read aloud and the abilitiy to write what is told, reading comprehension test, sentence awareness test, word awareness test, sound or syllable awareness test, and orthography rules awareness test at the end of the second semester. The findings obtained from the research can be summarized as follows: 1. At the end of the first semester, a considerable difference by means of the achievement level of the ability to read aloud has been found between the experimental group in which the elaboration strategy had been used and the control group in which the traditional education had been used. This difference is in favor of the experimental group in which the elaboration strategy had been used. 2. At the end of the first semester, a considerable difference by means of the achievement level of the ability to write what is told has been found between the experimental group in which the elaboration strategy had been used and the control group in which the traditional education had been used. This difference is in favor of the experimental group in which the elaboration strategy had been used. 3. At the end of the second semester, a considerable difference by means of the achievement level of the ability to read aloud has not been found between the experimental group in which the elaboration strategy had been used and the control group in which the traditional education had been used.4. At the end of the second semester, a considerable difference by means of the achievement level of the ability to write what is told has been found between the experimental group in which the elaboration strategy had been used and the control group in which the traditional education had been used. This difference is in favor of the experimental group in which the elaboration strategy had been used. 5. At the end of the second semester, a considerable difference by means of the achievement level of reading comprehension has not been found between the experimental group in which the elaboration strategy had been used and the control group in which the traditional education had been used. 6. At the end of the second semester, a considerable difference by means of the achievement level of the sentence awareness test has not been found between the experimental group in which the elaboration strategy had been used and the control group in which the traditional education had been used. 7. At the end of the second semester, a considerable difference by means of the achievement level of the word awareness test has not been found between the experimental group in which the elaboration strategy had been used and the control group in which the traditional education had been used. 8. At the end of the second semester, a considerable difference by means of the achievement level of the sound or syllable awareness test has not been found between the experimental group in which the elaboration strategy had been used and the control group in which the traditional education had been used. 9. At the end of the second semester, a considerable difference by means of the achievement level of the orthography rules awareness test has been found between the experimental group in which the elaboration strategy had been used and the control group in which the traditional education had been used. This difference is in favor of the experimental group in which the elaboration strategy had been used. In conclusion, the effect on the level of achievement of elaboration strategy on the first-grade reading and writing was tested on a total of nine hypothesis. In this research, significant differences were observed in the four hypothesis out of the nine, however, no meaningful differences were observed in the other five. At the end of both the first and second semester, a significant difference was observed in the achievement level of“ the ability to write what is told ”of the elaboration strategy. While the elaboration strategy created a significant difference in the ability to read aloud at the end of the first semester, in the elaboration strategy as compared to the traditional education, the following conclusions were reached: that the experimental groups were reading with a tone of voice according to the punctuation marks and pronunciation, read the sentences at first glance without reading syllable by syllable, and read the sentences as a whole, and were able to read more fluently and pronounced the words and syllables and tones as if they were talking. The following conclusions were reached at the end of the first semester in respect to the ability to write what is told in comparing the elaboration strategy with the traditional education, that the former demonstrated skills in grammar rules (i.e. to leave appropriate space between the two capital letters of the sentence and betweenVI words) and in keeping with the punctuation marks and read the sentences, words and syllables in full, properly and fluently and demonstrated good penmanship. The following conclusions were reached at the end of the second semester, in respect to reading aloud in comparing the elaboration strategy and the traditional education, that they both displayed similarities and kept the material at a proper distance, without tracking what was read by finger or other means, without shaking the body (hands, arms, head, feet, etc.) abided the punctuation marks, with a tone of voice with proper accentuation as if they were talking, without halting at words and syllables and repeating themselves and read the sentences in one breath, or in reflected reading they read the words, syllables correctly and in full, without unnecessary stops. The following conclusions were reached, at the end of the second semester, in respect to the ability to write what is told, in comparing the elaboration strategy with traditional education; that the former displayed more skills in using the rules of grammar, that is to capitalize the first word of sentence, to start with a capital at the end of the sentence, to leave the appropriate space between sentences, the properly write the sentences ending in question form, to put a full stop, question mark at the end of the sentence, to put commas according the meaning of the sentence, to put slants in using proper names, to put dashes in words that continue in the next column, and used the syllables, words more properly and fluently and displayed better penmanship. The conclusion that, there was a positive change in the students, was reached at the end of the second semester, in comparing the orthography rules awareness in the comparison between the elaboration strategy with traditional education. The following conclusion was reached: in the ability to read aloud, at the end of the second semester, in comparing between the elaboration strategy and the traditional education; that both groups displayed equal skills in reading comprehension, awareness of sentences, awareness of sound or syllables.