China's central Eurasia strategy and the emergance of Shanghai Five
Çin'in merkezi Avrasya stratejisi ve Shanghai Beşlisi'nin ortaya çıkışı
- Tez No: 132757
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu tezde, Çin'in Merkezi Avrasya'ya yönelik hedefleri siyasi, ekonomik ve güvenlik açısından detaylı olarak incelenmiştir. Çin'in ekonomik kalkınma stratejisi Soğuk Savaş döneminde uygulanmaya başlandığı için, Soğuk Savaş dönemi Çin dış politikası ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Çin-Rusya ilişkileri ve bu iki ülkenin Amerika Birleşik Devletleri'nin tek kutuplu dünya düzeni oluşturmasına karşı geliştirdikleri işbirliğinin nedenleri geniş biçimde incelenmiştir. Amerika'nın küresel gücü artarken, Amerika'nın artan küresel gücü Çin'in ekonomik kalkınma stratejisinin devamı için tehdit olarak algılanmış, dolaysıyla çok kutuplu dünya düzeni oluşturabilmek ve bölgesel güvenliği sağlayabilmek için Çin'in, Rusya ile yaptığı işbirliğinin nedenleri irdelenmiştir. Ayrıca, Çin'in ekonomik kalkınma stratejisi göz önünde tutularak, Çin ile Rusya arasındaki ikili ticari ilişkiler ve geleceğe yönelik petrol ve doğal gaz projeleri ele alınmıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılması ile Merkezi Avrasya bölgesinde güç boşluğu meydana gelmiş ve bunun doğal sonucu olarak etnik milliyetçilik, kökten dincilik, silah kaçakçılığı ve terörizm artırmıştır. Etnik milliyetçilik ve kökten dinicilik Doğu Türkistan'da da artmış ve bütün bu gelişmeler ülkede istikran korumaya çalışan Çin'i rahatsız etmiştir. Bu nedenle, Çin'in Uygurların bağımsızlık hareketlerine yönelik stratejisi tezin diğer bir inceleme alanı olarak ortay çıkmaktadır. Ayrıca, Çin ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ilişkiler ekonomik, politik, ve enerji politikaları açısından değerlendirilmiştir. Tez' de son olarak, bölgesel güvenliği sağlamak için oluşturulan Shanghai Beşlisi'nin kurulma nedenleri incelenmiştir. Çin ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ilişkiler ekonomik, politik, ve enerji açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this thesis, China's regional policy and strategy towards the Central Eurasia is examined. At the same time, Chinese foreign policy during the Cold War is also surveyed in order to understand the current regional policy interests by taking into consideration the economic development, which was lunched in 1978. Therefore, China's goal in Central Eurasia is analyzed by taking economic development program into consideration. Sino-Russian relations are also assessed by taking into account unipolar position of United States and its policy towards Eurasia, Asia-Pacific and East Asia. In this context, China's basic foreign policy principles for creating a multipolar world order in order to provide at least the regional security for its development program is also examined. Regional cooperation between Russia and China in the field of security, economy, energy and other major issues in Central Eurasia is also discussed. Ethnic nationalism, religious extremism, arms smuggling and terrorism have come to light in the new world order as the main threat of the stability in Central Eurasia in the post-Cold War Era. Uyghurs, who inhabitants of East Türkistan, increased their pro-independence activities both in East Türkistan and in Central Eurasia. In this regard, China's strategy against those activities, carried out by Uyghurs, is analyzed in detail. In this context, Shanghai Five, as a security organization in Central Eurasia, will also be analyzed. In addition, China's relations with Central Asian Republics are discussed mainly on the basis of the regional security, energy alternatives and economic cooperation.