Russia's alignment strategies in Eurasia: Theoretical evaluations
Rusya'nın Avrasya'daki ittifak stratejileri: Teorik değerlendirmeler
- Tez No: 599296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYZA ÇAĞATAY TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 488
Özet
Son yıllarda Rusya'nın büyük güç olarak yeniden yükselişi, uluslararası ilişkiler araştırmacıları için bir ilgi odağı haline gelmiştir. ABD ve Çin gibi diğer büyük güçlere göre ulusal güç kapasitesinde bir düşüş yaşamasına rağmen Rusya'nın askeri güç projeksiyonları ve diplomatik etkinliği çerçevesinde uluslararası güvenlik alanındaki rolünü önemli ölçüde arttırdığı görülmektedir. Bu bakımdan, Rusya'nın yeniden yükselişinin dinamiklerini kavrayabilmek için ulusal güç kapasitesinden ziyade, Rus dış politikası ve dış ilişkilerine odaklanmak gerekmektedir. Askeri ittifaklar ve diğer ittifak düzenlemeleri, Rusya'nın güvenlik hedeflerini bölgesel ve küresel çıkarlarını paylaşan diğer önemli güçlerle işbirliği vasıtasıyla gerçekleştirmesi açısından Rus dış politikasında merkezi bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışması, Rusya'nın Avrasya'daki ittifak stratejileri üzerine teorik bir analiz sunmakta ve bu bağlamda öncelikle Rusya'nın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyeleri ile ilişkilerine odaklanmaktadır. Çalışmanın iddiasına göre Rusya,“küçük güç”seviyesindeki eski Sovyet ülkeleri ile asimetrik bir askeri ittifak oluşturma konusunda her zaman istekli olmuş; ancak Çin ve Hindistan gibi büyük Asya devletleriyle kurulabilecek simetrik bir askeri ittifaktan kaçınmıştır. Rusya, büyük güçlerle daha esnek güvenlik işbirliği düzenlemelerini tercih etmiştir. Faklı özellikler taşıyan ittifak örnekleri, ittifak oluşumlarını açıklamaya yönelik farklı realist yaklaşımlardan faydalanarak analiz edilmektedir. Rusya'nın eski Sovyet coğrafyasındaki ittifak stratejileri ve askeri projeksiyonları incelenirken, çalışma tehdit dengesi ve toplu dengeleme teorilerine referansta bulunmaktadır. Diğer taraftan araştırma Rusya'nın ŞİÖ üyeleriyle ilişkilerini analiz ederken, yumuşak dengeleme perspektifine ve Moskova'nın diğer Asya ülkeleriyle kurduğu esnek ve pragmatik ittifaklara odaklanmaktadır. Tez çalışması ayrıca, Rusya'nın genel ittifak stratejisinin, Rusya'nın büyük güç statüsünün korunmasına ve Moskova'nın tanımladığı anlamda“çok kutuplu”bir dünyanın kurulmasına nasıl katkıda bulunabileceğini de tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, Russia's resurgence has been a center of attraction for international relations scholarship. Russia has remarkably enhanced its role in international security through its military power projections and diplomatic activism, although it has been facing a decline in its national power vis-à-vis other great powers like the USA and China. In this regard, one should focus on Russia's foreign policy and external relations rather than its national capabilities to comprehend the dynamics of its resurgence as a great power. Alliances and alignments play a central role in Russian foreign policy, which enable Moscow to pursue its security objectives in collaboration with other significant powers sharing Russia's regional and global interests. This dissertation provides a theoretical analysis of Russia's alignment strategies in Eurasia with a special focus on its relations with the members of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) and the Shanghai Cooperation Organization (SCO). It argues that Russia has always been eager to form asymmetrical military alliances with small post-Soviet states, while it has avoided symmetrical military alliances with major Asian states such as China and India. Russia has preferred more flexible arrangements for security cooperation with those major powers. Different cases of alignments are analyzed through distinct realist approaches towards alignment formation. While examining Russia's alignment strategies and military projections in the post-Soviet space, the study makes references to balance of threat and omnibalancing theories. When analyzing Russia's relations with the SCO members, the research focuses on the soft balancing perspective and Moscow's flexible and pragmatic alignments with other Asian states. The dissertation also discusses how Russia's overall strategy of alignment could contribute to the preservation of Russia's great power status and the establishment of a“multipolar”world in the sense identified by Moscow.