Cihan's efforts to reactivate historical silk road:Policy towards Central Asia, Caucasus & Turkey
Çin'in tarihi ipek yolunu yeniden canlandırma çabaları ;Orta Asya, Kafkasya ve Türkiye'ye yönelik politikası
  1. Tez No: 132964
  2. Yazar: AİRETİ YİDAYİTİ
  3. Danışmanlar: DR. EMEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
11 ÖZET Tarihi İpek Yolunu yeniden canlandırma fikri 80'li yılların ortasında ivme kazanırken, Batılı ülkelerde olduğu gibi Çin'in de gündemindeydi. Soğuk Savaşın sona ermesi ile, dünyada ekonomik küreselleşmenin hızlanması ve Çin ekonomisindeki gelişmeler; Çin Hükümetinin çok yönlü bir dış politika uygulamasını ve dünyaya çok yönlü olarak açılmasını gerektiriyordu. Nitekim“Yeni Avrasya Kıta Köprüsü”diye adlandırılan, yaklaşık 11.000 km uzunluğundaki Asya ve Avrupa kıtalarından geçen demir yolunun geliştirilmesi ile ilgili girişimler, Çin'in“batı yönüne doğru”açılma çabalarının somut bir göstergesi olmuştur. Reform süresince Çin ekonomisi çok hızlı gelişmiştir. Fakat, tercihli politikanın sonucu olarak, bölgesel fark, ya da doğu-batı gelir farkı oldukça artmıştır. Bunun sonucunda Çin, milli stratejisinin gereği olarak,“Batı Bölgesini Kalkındırma Projesi”ni tekrar başlatmış ve bu projeyi“Yeni Avrasya Kıta Köprüsü”projesi ile birlikte ele almaya başlamıştır. Çin'in batı yönüne açılarak bölgeyle ilişkilerini geliştirmesinin ekonomik, siyasi ve güvenlik boyutları bulunmaktadır. Bu çalışmamızda Çin'in“Yeni Avrasya Kıta Köprüsü”üzerindeki girişimleri; genel ekonomik durumu ve“Batı Kalkınma Projesi”çerçevesinde birleştirilerek incelenmiştir.“Yeni Avrasya Kıta Köprüsü”hem gerçek hem de soyut anlam taşımaktadır. Bu anlamda, araştırmamızda,“Yeni Avrasya Kıta Köprüsü”olarak adlandırılan demir yolu üzerindeki taşımacılıkla ilgili gelişmeler ele alınırken, diğer yandan Çin'in, demir yolunun geçtiği Orta Asya ve Kafkasya' daki cumhuriyetler ve Türkiye ile olan ekonomik ve siyasi ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY While the idea of reactivating historical Silk Road gaining popularity during the middle of the 1980s, it was on the agenda not only of Western states but also of China. By the ending of the Cold War, development of Chinese economy also with the influence of increasing globalization compelled China to open up to the world and follow a multi-faceted foreign policy. As a matter of fact, the attempts to improve 1 1.000 km long“New Eurasian Continental Bridge”connecting Asian and European continents is a very concrete indication of this new orientation. During the reform period, Chinese economy developed to an unprecedented level. However, as a result of the preferential treatment, the gap between the regions increased to a great extent. Under these circumstances, as a requirement of national strategy, China started the“Western Development Project”handling it together with“New Eurasian Continental Bridge”project. There are economic, political and security dimensions of China's new Western orientation. In this study, China's attempts to build up“New Eurasian Continental Bridge,”is examined in line with its general economic situation and with the“Western Regional Development Project.”“New Eurasian Continental Bridge”project has both material and spiritual value. In that respect, this study covers the analysis of developments concerning transportation on the route and China's economic and political relations with the Central Asian, Caucasian countries and Turkey where the railway crosses.