Eğitim karma malı üretiminde göreli etkinlik analizi - Ankara ili örneği-
Measuring the relative efficiency in the production of education mixed good -Ankara experience-
  1. Tez No: 132769
  2. Yazar: N. MERT ULUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK CİNGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu çalışmada eğitim karma malı üretimi ile Türkiye'deki eğitim sisteminin genel durumuna yer verilmiş ve çalışmanın ana konusunu oluşturan ortaöğretim kademesi detaylı bir biçimde incelenmiştir. Uygulama kısmında ise Ankara ilinde hizmet veren ortaöğretim kurumlarının göreli etkinlikleri Veri Zarflama Analizi tekniği kullanılarak ölçülmüştür. Gerek etkinlik ölçüm sonuçları ve gerekse 2002 yılı öğrenci Seçme Sınavı sonuçları çerçevesinde eğitim sektöründe yaşanan ciddi sorunlar tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak, eğitim sektöründe kalitenin ve etkinliğin arttırılmasına yönelik öneriler getirilmiştir. Etkinlik ölçüm sonuçları, Türkiye'de yaşanan eğitim sorununun temel olarak kitle eğitimine yönelik okullardan kaynaklandığına dikkati çekmiştir, öğrencilerini sınavla seçerek alan Fen liseleri ile Anadolu liselerinin ve farklı bir eğitim anlayışıyla hizmet veren özel okulların göreli olarak daha başarılı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, ortaöğretimin kalitesinin ve etkinliğinin arttırılmasının sadece liseler arası rekabete dayalı bir sistemle mümkün olacağı ve eğitim sistemimizin ölçme ve değerlendirme çalışmaları doğrultusunda yeniden yapılandırılması gereği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, production of education that is a mixed good and the general structure of the education system in Turkey is analyzed and the secondary schools are used as the main theme of the study. The empirical analysis is based on the data of secondary schools located in Ankara and Data Envelopment Analysis is used as the main tool to analyse the data. In addition to the results of the empirical analysis, the descriptive analysis of the results of the University Entrance Examination of 2002 indicates the existence of the crucial problems in the secondary level of the education system. Findings are used to produce recommendations to enhance the quality and the efficiency of the secondary schools. The results of the efficiency measurement points out that the main deficiency is arising from the public schools. On the other hand, Private Schools which provides better opportunities to their students and Anatolian High Schools and Science Lycees which select students by an entrance examinations are relatively more efficient than the other types of schools. As a result, in order to increase the quality and efficiency among the secondary schools, a system that is based on the competition of secondary schools has to be introduced and this restructuring of the system has to be based on the assessment and evaluation of school performances.