Öğrenme yönetim sistemlerine ve internet tabanlı eğitime ilişkin bir durum çalışması
A Study on learning management system and internet based education
  1. Tez No: 132768
  2. Yazar: ÖZNUR TOPER
  3. Danışmanlar: DR. SÜLEYMAN SADİ SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Günümüzde İnternet temelli öğrenmede, yeni teknolojilerin tanınması ve etkinliklerin bunlara uygun biçimde şekillendirilmesi önemli bir eğitimsel boyut olarak karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan internet temelli eğitim çalışmalarına teknolojik destek veren özel şirketlerin, Eğitim Yönetim Sistemlerine ve internet temelli eğitim uygulamalarına bakışlarının hangi noktada olduğu konusu özellikle örgün eğitim kurumlarında etkili uygulamaların gerçekleşmesi açısından önemli bir noktadır. Bu çalışmada Eğitim Yönetim Sistemlerinin yapısı ve uzaktan eğitim çalışmaları gerçekleştiren şirket çalışanlarının Eğitim Yönetim Sistemleri ve internet temelli öğrenmeye ilişkin görüşleri araştırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla oluşturulan anket formunda katılımcılardan maddelerin sahip oldukları seçenekleri en önemliden önemsize doğru sıralamaları istenmiş, sonuçta ortaya çıkan genel sıralamaya uygun olarak önemliden önemsize doğru dizilen seçenekler bu sıralamaya uygun biçimde yorumlanmıştır. Bulgulara bakıldığında ise genel olarak katılımcı görüşlerinin: ? Eğitim Yönetim Sistemlerinin, internet temelli öğrenmede çevrim içi içeriklerin öğrenciye sunulmasında ve kayıtların tutulmasında önemli bir öğe olduğu konusunda, ? İnternet temelli eğitim uygulamalarında iletişimin önemli olduğu ve internet temelli eğitimin en önemli üstünlüğünün zaman ve mekan sınırım ortadan kaldırması olduğu konusunda, ? İnternet temelli öğrenme programlannm geleneksel öğrenmeye destek olması gerektiği düşüncesinde ve ? Türkiye'deki internet temelli öğrenme etkinliklerinin artırılması amacı ile yapılması gereken temel iyileştirmelerin başında da“kaliteli ve ucuz bağlantı”olması gerektiği düşüncesinde yoğunluk kazandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Nowadays in computer based learning, introduction of new technologies and reshaping activities according to these technologies face us as an important educational aspect. On the other hand, how private institutions perceive Learning Management System (IMS) and internet based educational applications are especially important for effective application of this type of activities in formal education institutions. In this study, the structure of Learning Management System and the opinioun of the employees of the companies which are dealing with distance education are investigated. In the questionnaire, participant were asked to list the choices from the most important to the least for each item and these lists were evaluated accordingly. The opinioun of the participant can be listed follow:. Learning Management System is an important element for the presentation of online contents in internet based learning and for keeping the records.. Communication in internet based learning is important and the most important advantage of it is eliminating the boundaries of time and location.. Internet based learning programs should support the traditional learning.. For the purpose of increasing internet based learning activities in Turkey, the first of the basic improvements that have to be done is“quality and cheaper internet connection”.