Fen bilgisi öğretmenlerinin yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Surveying of science teachers poinions on constructivist learning approach
- Tez No: 132770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretimde Program Geliştirme ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, yapılandırmacı öğrenme yaklaşımının temel özelliklerinin, resmi ve özel okullardaki öğretmenlerin Fen Bilgisi dersinde yaptıkları etkinliklerle örtüşen yönlerini belirlemektir. Bu bağlamda, Fen Bilgisi öğretmenlerinin yapılandırmacılık kapsamındaki etkinlikleri hangi sıklıkla uyguladıklarını, bu etkinlikleri uygularken öğretmenlerin karşılaştığı sorunların neler olduğunu ve kullanılan etkinlikler ve karşılaşılan sorunlar açısından bu iki okul türü arasında fark olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Ayrıca, bu etkinliklerin resmi okullarda uygulanışında öğretmenlerin kıdemlerine ve mezun oldukları fakültelere göre farklılıklar olup olmadığını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2002-2003 öğretim yılında, Ankara ili merkez ilçelerinde, resmi ve özel ilköğretim okulları ikinci kademede (6., 7. ve 8. sınıflar) görevli Fen Bilgisi öğretmenleri, örneklemini ise seçkisiz yolla seçilen 101 resmi ilköğretim okulunda görevli 268 ve 24 özel ilköğretim okulunda görevli 41, toplam 309 Fen Bilgisi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada“betimleme yöntemi”kullanılmıştır ve veriler anket ve görüşme formu ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde yüzde, frekans, ortalama, Chi-Square (X2) testi, tek yönlü varyans analizi, LSD testi, t test ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yapılandırmacılık kapsamında yer alan etkinliklere, ikinci bölümde ise bu etkinlikleri uygularken öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlara yer verilmiştir. Anketin kapsam geçerliliği için uzman görüşleri alınmış, güvenirliği için ise Crohbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Anketin birinci bölümü için 0,96 ve ikinci bölümü için 0,87 değerlerine ulaşılmıştır. Bu araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır; Resmi ilköğretim okullarında çalışan Fen Bilgisi öğretmenleri tarafından; en çok her öğrencinin sınıf içerisinde kendini eşit hissetmesini sağlama, sınıf içerisinde öğrencilerle karşılıklı saygıya dayalı iletişimi sağlama etkinlikleri uygulanmaktadır. Özel ilköğretim okullarında çalışan Fen Bilgisi öğretmenleri tarafından; en çok öğrencilerin daha önceki bilgileri ile yeni öğrenilenler arasından bağlantılar kurmalarını sağlama, sınıf içerisinde öğrencilerle karşılıklı saygıya dayalı iletişimi sağlama, her öğrencinin sınıf içerisinde kendini eşit hissetmesini sağlama etkinliklerini uygulanmaktadır. Ayrıca özel okullar ve bu okullardaki sınıflar öğretmenlerin görüşlerine göre gerekli teknolojilerin kullanımına uygundur Resmi ve özel ilköğretim okullarında çalışan öğretmenler arasında yapılandırmacı ekinlikleri kullanma sıklıktan açısından anlamlı fark vardır. Bu fark, özel okullarda çalışan öğretmenlerin bu etkinlikleri daha sık kullandıkları yönündedir.Resmi ilköğretim okullarında görevli Fen Bilgisi öğretmenlerinin yapılandırmacı öğrenme kapsamında yer alan etkinlikleri uygulayış sıklıkları kıdemlerine göre farklılık göstermektedir. 16 yıl ve üzeri kıdeme sahip öğretmenlerin bu yaklaşımı 6-10 yıl ve 11-15 yıl kıdeme sahip olan öğretmenlere oranla daha sık uyguladıktan ortaya çıkmıştır. Resmi ilköğretim okullarında görevli, eğitim fakültelerinden mezun olan Fen Bilgisi öğretmenlerinin yapılandırmacı etkinlikleri eğitim fakültesi mezunu olmayan Fen Bilgisi öğretmenlerine oranla daha sık uyguladıkları ortaya çıkmıştır. Resmi okullarda ikinci kademede görevli Fen Bilgisi öğretmenlerinin en çok karşılaştıkları sorunlar, programın ve konuların bakanlık tarafından belirlenmesi, farklı etkinliklerin zaman alıyor olması, ders saatlerinin sınırlı olması, farklı etkinlikler içeren planların yapılmasının uzun zaman alması, sınıfların kalabalıklığı, velilerin ilgisizliği olarak belirlenmiştir. Özel okullarda ikinci kademede görevli Fen Bilgisi öğretmenlerinin en çok karşılaştıktan sorunlar, konulann ve programın bakanlık tarafından belirleniyor olması, etkinliklerin uzun zaman alması, ders saatlerinin sınırlı olması olarak belirlenmiştir. Özel ilköğretim okullarında çalışan Fen Bilgisi öğretmenlerinin resmi ilköğretim okullannda çalışan öğretmenlere oranla daha az sorunla karşılaştıktan ortaya çıkmıştır. Resmi ilköğretim okullannda görevli öğretmenlerin Fen Bilgisi dersinin işlenişine ilişkin görüşlerinin yapılandırmacı öğrenme yaklaşımının bazı özellikleri ile örtüşmediği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, resmi ilköğretim okullannda ikinci kademede görevli öğretmenlerin Fen Bilgisi dersinde uyguladıklan yapılandırmacı öğrenme kapsamında yer alan etkinlikler ile ilgili olarak anket formundan elde edilen bulgular ile görüşme formundan elde edilen bulguların bazı noktalarda farklılık gösterdiği söylenebilir. Anket verilerine göre öğretmenlerin zaman zamanda olsa uyguladıklannı belirttikleri bazı yapılandırmacı etkinliklerin yeterince uygulanmadığı görüşme formundan elde edilen sonuçlara bakılarak söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The main purpose of this research is to determine the relationship between the main characteristics and activities of constructivist learning approach and activities which are done by the state and private school teachers in science lesson. In this context, to determine frequency of the application of activities in the framework of constructivist-learning by the science teachers in the state and private secondary schools, and the problems they face when conducting constructivist-learning activities; to investigate if there are differences between the two types of schools, i.e. state and private schools, by means of the activities used and the problems faced are purposed. In addition, to search if the application of these methods differ according to the seniority of the teachers and the faculties they are graduated from are aimed. The population of the research is constituted of the science teachers employed in the state and private secondary schools (6th, 7th and 8th grades) in the centre districts of the city of Ankara; while the sample includes randomly selected 309 science teachers, 268 of whom are from 101 different state secondary schools and 41 of whom are from 24 different private secondary schools. Descriptive method was used in the research; and the data was gathered through surveys and interview forms. The survey developed by researcher is composed of two parts. In the first part,constructivist activities and in the second part, the problems science teachers face when conducting constructivist-learning activities are indicated. Percentage, frequency, mean, Chi-Square (X2) test, one way analysis of variance, LSD, t tests and content analysis were used in the analysis of the data. For the validity of the survey, expert opinions were asked and taken into consideration. As for the reliability Cronbach Alpha coefficient was calculated. This value is 0,96 for the first and 0,87 for the second part. Following results were obtained out of the research: Science teachers working in the state elementary schools mostly conduct activities that are in support of each and every student to feel her/himself equal in the classroom and activities to achieve communication in the classroom based on mutual respect.Science teachers working in the private elementary schools give priority to activities that provide a linkage between the prior knowledge of the students and the recently learnt ones; activities to achieve communication in the classroom based on mutual respect; and activities that are in support ofIV every student to feel her/himself equal in the classroom. The private schools and their classrooms are appropriate for the usage of necessary technologies required by the teachers. There exists a considerable difference between the frequencies of utilizing constructivist activities by the state and private school teachers. These activities are more frequently used by the private school teachers. It was observed that the frequencies of utilisation of constructivist activities in the state schools differ with the seniority of the teachers. The teachers with experience of 16 years or more use this approach more frequently than the teachers with 6-10 or 11-15 years of experience do. It has come to the light that in the state elementary schools the science teachers graduated from education faculties have recourse to the constructivist activities more frequently than the science teachers who did not graduated from education faculties. The problems, the science teachers working in the secondary grades of the state schools face most often are the determination of the programme and course subjects by the Ministry of Education; extra time needed for different activities and limited class hours; extensive time that planning of different activities take; the crowdedness of the classes; lack of interest of parents. The problems, the science teachers working in the secondary grades of the private schools face most often are the determination of the programme and course subjects by the Ministry of Education; extra time needed for different activities and limited class hours. The science teachers working in the private elementary schools face less problems when compared to the science teachers working in the state elementary schools. Interview results show that, there is no relationship between constructivist learning approach and views of teachers in state secondary schools about performing science lesson.As a result, it may be said that there is a conflict in some cases between results of questionary and interview about the application of activities in the framework of constructivist learning by the science teachers in state secondary schools. It can be deduced from interview form that the indicated constructivist activities which are declared at the teachers in the questionary is not performed enough.