Türk emniyet örgütünde eğitim hizmetlerinin yerelleşmesi
Decentralization of educational services of Turkish police organization
  1. Tez No: 132773
  2. Yazar: RAMAZAN TERKEŞLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BURGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Bu araştırma,“Emniyet Genel Müdürlüğü merkez örgütündeki eğitim birimlerinde görevli olan eğitim yöneticisi ve öğretmenlerin eğitim hizmetlerinin yerelleşmesi konusundaki görüşleri nelerdir?”biçiminde düzenlenen problemi çözmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın problemi üç alt problemden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci alt probleminde,“Emniyet Genel Müdürlüğü merkez örgütü eğitim birimlerinde görevli eğitim yöneticisi ve öğretmenlerin eğitim hizmetlerinin düzenlenmesi ve yürütülmesinde yetki aktarımının yararlan konusundaki görüşleri nelerdir?”sorusunun yanıtı aranmıştır. İkinci alt problem ise,“Emniyet Genel Müdürlüğü merkez örgütü eğitim birimlerinde görevli eğitim yöneticisi ve öğretmenlerin yerelleşme konusundaki görüşleri; rütbe, kıdem ve çalışılan birime göre anlamlı farklılık göstermekte midir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Üçüncü alt problemde,“Eğitim yöneticilerinin ve öğretmenlerin; işgören, eğitim programlan, hizmet içi eğitim etkinlikleri ve öğrenci hizmetleri alanlannda, hangi örgütlerin yetkili olması gerektiği konusunda görüşleri nelerdir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırmanın evrenini, 2002-2003 öğretim yılında, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez örgütü eğitim birimlerinde görevli 73 eğitim yöneticisi ve 95 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler, bilgisayar ortamında ve SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada yüzdeler, frekanslar, aritmatik ortalama, standart sapma, t- testi, varyans analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi de 0.05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda şu sonuçlara ulaşılmıştır. (1) Eğitim yöneticileri ve öğretmenlerden çoğunluğun görüşü eğitim hizmetlerinin düzenlenmesi ve yürütülmesinde taşra örgütlerine yetki aktaranının yararlı olacağını göstermektedir.11 (2) Emniyet Genel Müdürlüğü merkez örgütündeki eğitim birimlerinde görevli eğitim yöneticisi ve öğretmenlerin işgören ve eğitim programlan hizmetlerinin yerelleşmesi konusundaki görüşleri mesleki kıdem bakımından anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. (3) Eğitim Daire Başkanlığındaki (X =26.00) ve Polis Akademisi başkanlığındaki (X=28.16). Eğitim yöneticisi ve öğretmenlerin, işgören hizmetlerinin yerelleşmesi konusundaki görüşlerinin Polis Koleji'ndeki (X=24.96) eğitim yöneticisi ve öğretmenlerin görüşlerinden daha olumlu olduğu belirlenmiştir. (4) Eğitim yöneticisi ve öğretmenlerin hizmet içi eğitim ve öğrenci hizmetlerinin yerelleşmesine ilişkin görüşleri, görev yapılan birime bağlı olarak anlamlı bir şekilde değişmemektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This research was carried out for the purpose of analyzing the problem constructed as“How are the opinions of educational administrators and teachers charged at General Directorate of Police central office about decentralization of educational services?”The research problem is further detailed in three sub-problems. First sub-problem of the research seeks an answer to the question that“How are the opinions of educational administrators and teachers charged at General Directorate of Police central office about the benefits of delegation of authority in arrangement and implementation of educational services?”And, second sub-problem seeks an answer to the question that“Do opinions of educational administrators and teachers charged at General Directorate of Police central office about decentralization show any significant difference in relation to rank, seniority and units of service?”Finally, third sub-problem seeks an answer to the question that“How are the opinions of educational administrators and teachers charged at General Directorate of Police central office about which organization should enjoy the authority in affairs related to employees, curriculum, in-service training activities, and student services?”The research population was comprised of 73 educational administrators and 95 teachers charged at educational units of General Directorate of Police central office in 2002-2003 Academic Year. Data were computed by using SPSS package program. For the analysis of data percentages, frequencies, arithmetic means, standard deviations, t-test, and analysis of variance were used. The level of significance was chosen as 0,05. Following conclusions were obtained from the findings of the research: (1) Opinions of most of the educational administrators and teachers indicate that in relation to arrangement and implementation of educational services, delegation of authority to provincial offices would be beneficial. (2) The opinions of educational administrators and teachers charged at General Directorate of Police central office aboutIV decentralization of employee and educational services differ significantly in relation to seniority. (3) It was observed that the opinions of educational administrators and teachers in Department of Education (X =26,00) and Police Academy (X =28,16) were more affirmative than the related opinions of educational administrators and teachers in Police College (X =24,96). (4) The opinions of educational administrators and teachers about decentralization of in-service training and student services do not differ significantly in terms of units of service.