Karar teorisi ve para krizleri: Türkiye üzerine bir uygulama
Decision theory and currency crises: An application on Turkey
- Tez No: 132774
- Danışmanlar: PROF. DR. H. OKAN AKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET 1970'li yıllardan bu yana yaşanan para krizleri, iktisadi literatürde sayıları giderek artan teorik ve ampirik çalışmalara konu olmuştur. Bu konuda geliştirilen teorik modellerin sayıları her geçen gün artarken krizleri öngörme konusunda ampirik çalışmaların başarısı oldukça sınırlı kalmıştır. Bu çalışmada, Kural Tabanlı Bulanık Mantık (KTBM) modeli para krizlerinin öngörülmesine uygulanmıştır. Çalışmada KTBM modelinin benimsenmesinin nedeni, iktisat teorisindeki beklentilerin ve olasılıkların“klasik”yaklaşımına dayanan modellerin krizleri öngörmedeki başarısızlığı olmuştur. Bu nedenle bulanık mantık yaklaşımının olasılık teorisi, bilgi teorisi ve karar teorisi alanlarındaki dayanak noktalarına da değinilmiştir. Bu çalışma iktisat teorisindeki olasılık, beklenti oluşumu ve piyasa oyuncularının karar alma süreçlerine ilişkin konularda, olasılık teorisi, bilgi teorisi ve karar teorisi alanlarındaki yeni gelişmelerden oldukça geniş bir biçimde yararlanılabileceğine bir örnek oluşturmaktadır. Bildiğimiz kadarıyla para krizlerini öngörmede gerçekleştirilen ilk KTBM uygulaması olan çalışmada makroekonomik verilerden bilgi çıkarımı“veri madenciliği”yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. KTBM modelinin para krizini öngörmede, en azından Türkiye'deki 1994 ve 2001 para krizleri örneklerinde ARMAX/GARCH ve ANFIS modellerinden daha daha başarılı olduğunu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Major currency crises have been experienced since 1970s. Since that date a growing literature has emerged to explain the dynamics of them. The success of these models which have been developed to explain, and more importantly, to predict the crises, has been limited. In this thesis Rule based fuzzy system (RBFS) modelling has been employed. The main reasons behind the selection of RBFS modelling is the poor performance of classic modelling approach. Supporting ideas from other areas, namely probability theory, information theory and decision theory are also included in this work. In that manner, this work presents an example of how economic theory benefits widely from the developments in these teories widely. This work is the first example of how RBFS modelling can be employed in data mining to predict the currency crises. The results show that the RBFS modelling predicts the timing of currency crises more successfully than ARMAX/GARCH combined model and ANFIS model. In particular, RBFS model predicted the timing of the 1994 and 2001 Turkish currency crises with a high degree of accuracy.